Пострадалите от с. Бисер получиха финансова подкрепа от ТЕЦ Марица-изток 2

Събраните от работниците и служителите на ТЕЦ Марица-изток 2 22 210 лева бяха връчени на пострадалите от наводнението в село Бисер жители. Към тях с решение на Съвета на директорите бяха добавени още толкова, така че общата сума стана 44 420 лева.

Волята на дарителите е парите да се изразходват за строителни материали и обзавеждане на новопостроените домове. Радваме се да помогнем, макар и не с толкова, колкото бихме искали, но от сърце. Всички ние – работници, служители и ръководство, бяха единодушни, че трябва да помогнем. Искаме, възможно най-скоро, да видим, че днешните руини ги няма. Дано по-бързо хората от селото подредят живота си и забравят какво им се случи преди месец и дано повече не се случват такива бедствия, заяви пред присъстващите в центъра на селото Руслан Германов, директор на дирекция Административен, данъчен и финансов контрол в централата, който връчи дарението от името на ръководството. Той и кметът на Бисер Златка Вълкова подписаха приемно-предавателния протокол, подписи положиха и представители на работниците и служителите от ТЕЦ 2 и на кметството. Инициативата за подпомагане на пострадалите е на отдел Информация и връзки с обществеността и отдел Административен. Разбрахме за трагедията и на събиране на колектива решихме доброволно да дадем пари, за седмица ги събрахме, всеки, който имаше желание, се включи. Сумите не са големи – от 5 до 20 – 30 лева, но е важно съпричастието, каза Петър Недялков, един от представителите на работещите в ТЕЦ 2, дошъл да предаде събраните помощи.

Ние винаги сме спазвали желанието на дарителите, ще го направим и сега. Благодаря от името на пострадалите за всичко, което направиха работниците и Съветът на директорите, каза кметицата Златка Вълкова.

Към благодарностите областният управител на Хасково Ирена Узунова добави и удовлетворението си, че в душите на хората е жива съпричастността и винаги могат да отделят от залъка си за друг, който се нуждае повече. Тя поздрави и журналистите, затова, че покрай Бисер всички са разбрали, че не само лошата новина е новина, и изрази надежда селото, а и други пострадали, да останат във фокуса на вниманието и да не се случват подобни събития, които да разтърсват България, пише вестник Старозагорски новини.

Над 2.4 млн. лева са постъпили от големите дарители, каза още Ирена Узунова. В петък те, заедно с представители на Областната администрация на Хасково, община Харманли, кметството на Бисер и Обществения съвет, създаден в селото, ще се срещнат с вицепремиера Цветан Цветанов, за да обсъдят разпределението им. Най-много са събраните пари от БЧК – както по дарителските сметки, така и от SMS-и. Дарението, което ПП ГЕРБ направи от държавната си субсидия, също влиза в тази сума. То няма да постъпи по сметката на селото, а парите ще се използват за изграждането на новите домове.

В момента са разчистени 46 от общо 56-те изцяло съборени къщи, заедно с парцелите им, предстои разчистването и на останалите. Другата седмица ще започне изграждането на първите 12 нови жилища, като предимство се дава на семействата, настанени във фургони или под наем, на многодетните, на тези, за които изгубената къща е била единствена, на възрастни хора. Дарител на проектите е старозагорската фирма Респект 93, чийто съуправител инж. Румен Драганов пътува на собствени разноски, за да ситуира къщите и да разпише дарителските листове, припомни Ирена Узунова.

150-те пострадали домакинства са получили по 325 лева еднократна помощ, вече са разпределени дарените от Първа инвестиционна банка 150 хиляди лева, с които ще бъдат подпомогнати 73 семейства. Всички списъци са изложени на входа на читалището, превърнато в нещо като щаб на всички действия.
Вчера 40-годишният Димитър Сивриев току-що беше установил, че ще получи 717 лева. Той е безработен, с две деца, съпруга и майка, наводнен е първият етаж на жилището му, унищожени са почти всички електроуреди. В момента на бедствието той бил за хляб, а децата успели да избягат по пижами. С отпуснатата помощ ще успее да купи печка и телевизор, за друго ще мисли по-нататък. По думите му съществува малко напрежение между хората, защото нещата се бавят, но движение все пак има. Областният управител Ирена Узунова поясни, че забавянето е заради обработката на документите, и припомни, че Община Харманли ще гласува на сесия разпределението на помощи и за останалите пострадали. По сметката на Общината са постъпили 92 хиляди лева, 78 хиляди от тях са за село Бисер. Отделно в сметката на селото има 17 654.19 лева, на областния управител – 4964 лева. Те не са изразходвани, но ще се спази изписаното на всяко платежно да се отбелязва за какво са предназначени.
Месец и половина след наводнението, село Бисер бавно се възстановява. Деца щъкат по площада, майки разхождат бебета в колички, възрастните хора следят всяка кола, която спира в центъра, и разпитват или коментират, пострадалите разчистват руините, незасегнатите им помагат… Гледката продължава да бъде ужасяващо тъжна и дори цъфналите по дворовете оцелели цветя не могат да прогонят тягостното усещане за загуба. Съприкосновението с тази трагедия е полезно за всеки, сметнал, че е различен от другите. Или както казва над 80-годишната баба Тяна Тръщева, която почти всеки ден дава оценка за ставащото: То всички сме за джендема (ада), чедо… Доброто е, че хиляди знайни и незнайни българи отделиха от залъка си да помогнат на бедстващите си сънародници. И част от добрите хора са енергетиците от ТЕЦ 2.

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам