Договорите за енергоспестяване с гарантиран резултат: как да използваме по-добре потенциала им?

Евродепутатът проф. Владко Панайотов

Евродепутатът проф. Владко Панайотов организира с подкрепата на Коалицията за енергийни спестявания и Европейската федерация по интелигентни услуги работна закуска – дискусия в Европейския парламент на тема Договорите за енергоспестяване с гарантиран резултат: как да използваме по-добре потенциала им.

Гост-лектор на събитието беше г-н Оливие Ортега, адвокат и експерт по право на обществените поръчки, който обсъди с участниците пречки и възможности за развитието на енергийната ефективност и за сключването на договорите за енергоспестяване  с гарантиран резултат в рамките на Директивата за енергийна ефективност. Г-н Ортега сподели своя опит като консултант на Френското правителство, икономическите и техническите пречки при сключване на договори за енергоспестяване и в частния сектор във Франция.

В контекста на тревожното нарастване на енергийната бедност в цяла Европа, проф. Панайотов каза, че договорите за енергоспестяване с гарантиран резултат могат да станат мощен инструмент за стимулиране на развитието на енергоспестяващи мерки сред различни консуматори. Те ще играят все по-важна роля в бъдеще, за да се гарантират едновременно по-добри резултати и за потребителите и за дружествата, предоставящи услуги за спестяване на енергия.

Общата цел на този тип договори за енергоспестяване е да се намали консумацията на енергия и да се подобри енергийната ефективност на дадена сграда. Мерките, които се взимат по време на обновяване на сградите, са средство за изпълнение на условията в договора, а не цел на договора. Той може да бъде сключен от една страна между собственик или управител на сграда или пък наемател на жилище в сградата и от друга страна енергийната компания или дружество за предоставяне на енергийни услуги. Целта е да се гарантира за договарящата страна намаляване на потреблението на енергия на дадено пространство чрез съответни инвестиции в работа, стоки или услуги за определен период от време според договора, който се сключи. Компанията, която ще изпълнява мерките за енергийна ефективност и спестявания определя целите, които трябва да се постигнат чрез мерките, които се прилагат.

Гаранцията може да бъде чрез компенсация в зависимост от цялостните реализирани спестявания на енергия след измерването за определения според договора период. Ако спестяванията са повече от количеството, определено в договора, т.е в случай на преизпълнение, двете договарящи се страни си разделят ползите. По този начин компаниите за енергийни услуги са мотивирани да постигнат възможно най-много с мерките, които прилагат в рамките на договора. Тези договори създават по-голямо доверие между двете страни като застраховка, и в същото време се изплащат обратно в средносрочен план.

 

проф. Владко Панайотов



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам