Доц. д-р Даниел Вълчев, съучредител на Сдружението България на гражданите: Хората имат усещането, че партиите си служат с тях

Даниел Вълчев

Даниел Вълчев е доцент в катедра Теория и история на държавата и правото в Юридическия факултет на Софийския университет Св. Климент Охридски. Доктор по право. Съветник в президентството в мандата на д-р Желю Желев, министър на образованието и науката в периода 2005 – 2009 г.

По време на неговото управление са извършени едни от най-значимите промени в образователната система след 1989 г. Той е министърът, който въвежда делегирани (самостоятелни) бюджети за българските училища. Автор на книги и монографии по правни науки, на политически есета Да обичаш на инат и на сборника с разкази 81/2, който представи в Стара Загора.
Даниел Вълчев е сред инициаторите на проекта България на гражданите, чието лице е бившият еврокомисар Меглена Кунева. Целта му е да се инициира и да се участва активно в дебата за формиране на национални цели.

– Може ли да има гражданско общество, след като нямаме национална кауза, доц. Вълчев?

– Това е интересен въпрос, но някакси нещата са взаимно свързани. Да се запитаме може ли пък да има национална кауза, без да има гражданско общество. Това са двете страни на едно и също нещо. Моето дълбоко убеждение е, че в България гражданско общество вече има. Съдя и по моите студенти. Една немалка част от тях са доста обществено активни – интересуват се от случващото се в страната, невинаги от политика, разбира се. По принцип младите хора в повечето страни по света са аполитични – и това не е лошо чак толкова, но ако те си търсят и умеят да си отстояват правата, в това отношение интернет дава големи възможности. Така че такива процеси на формиране на гражданско общество в България има.

Големият въпрос от моя гледна точка е дали на хората, които управляват тази страна, им се иска да има гражданско общество. Защото, честно казано, по-лесно се управлява без гражданско общество. И аз ще дам един пример с това, което се нарича Сребърен фонд. Там има 1.700 млн. лева, които предишни правителства са заделили един ден хората да имат по-високи пенсии от мизерните, които няколко поколения получават. Вероятно ще бъдат изхарчени. Това не интересува ли всички нас? Аз съм далеч от възрастта за пенсиониране, макар че в България никой вече не знае кога ще се пенсионира с тези постоянни промени, но от тези пари всички се интересуват, тъй като те са от нашия джоб. Тоест, някои неправилно мислят, че политиката е много специфичен разговор. Не, това са разговори за бъдещето на страната, за нещата, които засягат всички. И затова трябва всички да ни интересуват.

– Затова ли се ангажирахте с новия проект България за гражданите?

– Надявам се, че това ще е доста широко движение. Съвсем скоро ще стане ясно, че е една много разумна и желана алтернатива в това, с извинение, изпростяване на публичния живот през последните години. Според мен едно от най-важните неща е да се разбере, че управлението е въпрос и на знание, и на воля, и на възможност да ползваш експерти. Ние сега на какво сме свидетели? Вие помните какво беше през 2010 година – първо ще вдигам ДДС, после ще свалям ДДС, след това нито ще го вдигам, нито ще го свалям, после тепърва ще го вдигам… И най-накрая – няма да го пипам. То така не се прави. Същото е и с пенсионната реформа – вие помните миналата година: най-напред – няма да променяме нищо, чак след две хиляди и еди-коя си… И хоп – след 10 месеца: всички се пенсионират 4 месеца по-късно. Едно управление трябва да бъде предвидимо, да дава възможност на хората да правят собствените си житейски планове. 

– А сдружението алтернатива ли ще бъде на сегашното управление, на партиите, на които голяма част от гражданите вече не вярват?

– Така е, но не защото партиите като инструмент са нещо лошо. В цял свят политиката се прави чрез политическите партии. Проблемът е, че в България хората нямат усещането, че партиите са да им служат. Те имат чувство, че партиите си служат с тях. Това е големият въпрос. И затова нашият проект, ако прерасне в партия, което не изключвам, в крайна сметка ще се опитаме да има вътрешни механизми за очистване. Трябва да бъде ясно, че, ако искат да бъдеш в обществено-политическия живот, ти отиваш да служиш на хората, а не че ти си служиш с тях. Ако бъде ясен такъв знак, според мен много хора биха ни подкрепили.

– Това не е ли опит да се върнете в активната политика, явно тя Ви липсва…

– То, в крайна сметка, аз никога не съм напускал публичния живот, след като вече не съм министър. През последните 2 години с една неправителствена организация ръководя проект, който се нарича Юридически барометър. На всеки 6 месеца правим преглед на българския правен ред – законодателство, актовете на Министерския съвет, на Конституционния съд, на съдебната система, права на човека и т.н. И това е един съвсем публичен проект. Ние започнахме да разбираме, че има бедни общества с добра съдебна система, но няма богати общества, които да имат калпава съдебна система. Едно от абсолютно задължителните условия обществото да бъде добре подредено и по-богато е хората в него да се чувства добре. Така че това е вид политическа дейност. Аз не съм се отказал и мисля, че не бива човек да се отказва. 

– Кога по-активно ще се включи новото сдружение в обществения живот?

– Ние започнахме вече да се афишираме по- активно в обществото. Вече обикаляме страната – бяхме в Шумен, във Варна с г-жа Меглена Кунева. На 19 февруари сме в Пазарджик, до края на месеца ще бъдем в Пловдив, така че наближаваме Стара Загора. През март се надявам да бъдем във вашия град.

Интервю: вестник Новината



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам