За първи път българин участва в обсъждане на макроикономическата рамка на Европейския съюз

Д-р Милена Ангелова

По време на срещата на високо равнище за обсъждане на макроикономическата рамка на Европейския съюз в Брюксел, европейските социални партньори представиха своите виждания по Годишния обзор на растежа 2012 г. пред Маргарет Вестагер – вицепрезидент на Дания и министър по икономическите и вътрешни въпроси.

В срещата участваха още Марио Драги – президент на Европейската централна банка, Оли Рен – комисар по икономическите и парични въпроси и евро,  Годин де Валерен – председател на Комитета по икономическа политика, представители на Европейския съвет и на Европейската комисия. Проведените консултации са част от процедурата по определяне на рамката за Европейския семестър за 2012 г.

В качеството си на заместник-председател на СЕЕР – Европейския център на работодателите и предприятията с публично участие и предприятията, предоставящи услуги от общ интерес, д-р Милена Ангелова – главен секретар на Асоциация на индустриалния капитал в България отбеляза, че фискалната консолидация и финансовото оздравяване са необходими, но не са достатъчни за генерирането на растеж.

В своето изказване д-р Милена Ангелова предупреди за опасността негативните ефекти на кризата да породят политически и социални кризи в Европа, като изрази позицията на CEEP, че въпреки сериозното политическо усилие, за последните 3 и половина години ЕС все още е далеч от ефективното й овладяване, съобщиха от пресцентъра на Асоциация на индустриалния капитал в България.

Тя изрази опасения, че някои закъснели действия, предприети в отговор на дълговата криза сега, биха могли да увредят в дългосрочен план икономиката и обществото, в случаите, когато страните членки възприемат свръхамбициозни цели по пътя на фискалната консолидация, преминават границата, като пренебрегват по-широките икономически и социални потребности. Това поведение носи рискове от увреждане на факторите на растежа.

В края на своето изказване д-р Ангелова подкрепи използването на иновативни финансови инструменти в Бюджета на ЕС за периода 2014 – 2020 за финансиране на публичната инфраструктура и обществени услуги.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам