Остаряването на населението е най-сериозният демографски проблем в България

Демографска статистика

Правителството одобри актуализация на Националната стратегия за демографско развитие на населението в Република България 2012 – 2030 г. Документът е с изцяло обновени данни съобразно публикуваните окончателни резултати на НСИ от Преброяването на населението към 1 февруари 2011 г.

Особеностите на българската демографска политика са в това, че стратегическата цел е ориентирана не само и не единствено към механичното демографско възпроизводство, но и към развитие на високо качеството на човешкия капитал, съобщиха от Правителствената пресслужба.

Основната стратегическа цел е забавяне темповете на намаляване броя на населението с тенденция за стабилизирането му в дългосрочен план и осигуряване на високо качество на човешкия капитал, включващ хората с тяхното здравословно състояние, образованост, квалификация, способности и умения.

Като най-остър демографски проблем се очертава продължаващият процес на остаряване на населението, изразяващ се в намаляване на абсолютния брой и относителния дял на населението на възраст под 15 г. и увеличаване на дела на населението на 65 и повече години, което е пряка последица от етапа на демографския преход, в който се намира България. Остаряването се изразява и в непрекъснато нарастване на показателя за средната възраст на населението през последните години. През 1995 г. този показател е бил 38,9 г., а през 2010 г. достига 41,9 г. Според прогнози на Националния статистически институт, към 2050 г. делът на възрастните хора в България ще нарасне до над 30%, което ще доведе до изключително тежки последици върху много публични сфери и натиск върху публичните финанси.

Остаряването на населението се отразява тежко върху функционирането на всички социални системи, но най-сериозно е то върху възпроизводството на работната сила и пазара на труда. Общият коефициент на възрастова зависимост за страната е 46,5%, тоест на 100 лица в трудоспособна възраст (15-64 навършени години) се падат близо 47 лица в извън трудоспособна възраст – под 15 и на 65 и повече години. Това съотношение е по-благоприятно в градовете – 41%, в сравнение със селата – 63,1 на сто. Възпроизводството на трудоспособното население се характеризира най-добре чрез коефициента на демографско заместване, който показва съотношението между броя на влизащите в трудоспособна възраст (15-19 г.) и броя на излизащите от трудоспособна възраст (60-64 г.). За сравнение, през 2001 г. всеки 100 лица, излизащи от трудоспособна възраст, са били замествани от 124 млади хора. След 2008 г. това съотношение е обратно – 100 души, излизащи от трудоспособна възраст, са замествани от 91, през 2009 г. – от 82, а през 2010 – от 74 души.

По данни от Преброяването на населението през 2011 г. това съотношение е 70, което показва, че в страната вече е настъпила стагнация по отношение на подмладяването и развитието на трудоспособното население.
Освен актуализирането на данните, в новата стратегия е направена връзка между демографското развитие на населението и икономическата стабилност и растеж на страната.

Разработени са по-детайлно темите за остаряването на населението и за необходимостта от поощряване и запазване на активния и продуктивен живот на възрастните хора, за състоянието и развитието на човешкия капитал, с акцент върху здравословното състояние и образованието, за създаване на условия за равни възможности и недискриминация по признаците пол, възраст, увреждане, етническа принадлежност, вярвания, сексуална ориентация и др. с оглед максимално използване на потенциала на всички за компенсиране на демографските дисбаланси на пазара на труда; за необходимостта от адаптиране на социалните политики към остаряването на населението и др.

Проектът на актуализирана Националната стратегия за демографско развитие на населението в Република България 2012-2030 г. е публикуван в портала за обществени консултации.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам