Арх. Емил Василев: Липсват поръчки за проектиране на големи обекти

архитект Емил Василев

В Стара Загора почти изцяло е замряло проектирането на бизнес сгради и офис сгради, които доскоро бяха истински хит. Сега обаче градът се оказва наводнен с готови офиси, които очакват своите наематели, казва арх. Емил Василев, председател на Регионалната колегия на Камарата на архитектите в Стара Загора.

Камарата на архитектите в България е създадена със специален закон през 2003 г. Тогава е учредена и Камарата на архитектите в Стара Загора. В България организацията обединява около 3000 членове с различна степен на проектантска правоспособност. В Стара Загора колегията обединява 83 архитекти, ландшафтни архитекти и урбанисти.

Проектиране на еднофамилни къщи, складове за зърно по селата и преустройство на съществуващи стопански обекти – това са основните ангажименти, които получават най-често през последните 2 години архитектите и проектантите в Стара Загора. ПОРЪЧКИТЕ ИДВАТ ПРЕДИМНО ОТ ЧАСТНИ ИНВЕСТИТОРИ и по-рядко от държавни и общински структури, казва пред вестник Национална бизнес поща председателят на регионалната колегия на Камарата на архитектите в Стара Загора арх. Емил Василев.

Поръчките на частните инвеститори най-често са малки, но затова пък трудни за изпълнение, тъй като обикновено са изостанали във времето и с много натрупани проблеми. Затрудненият в кризата дребен бизнес на Стара Загора поръчва преди всичко реконструкции на съществуващи обекти с цел промяна на предмета на дейност. Строителството на жилищни сгради се ограничава предимно в МАЛКИ, ЕДНОФАМИЛНИ СГРАДИ и то предимно по селата.
В посока на българското село се измества и проектирането на нови промишлени обекти, свързани най-вече с нуждите на селското стопанство. Става дума предимно за складове за зърно, навеси за селскостопански машини и помощни помещения. По-рядко се поръчват обекти за нуждите на животновъдството, посочва арх. Василев. Неговите очаквания са, че през следващите години поръчките за проектиране на селско-стопански обекти ще нарастват ВЪВ ВРЪЗКА С УВЕЛИЧАВАЩИТЕ СЕ СУБСИДИИ ОТ ЕС.
В Стара Загора почти изцяло е замряло проектирането на бизнес сгради и офис сгради, които доскоро бяха истински хит. Сега обаче градът се оказва наводнен с готови офиси, които очакват своите наематели.
Надежда за нов тласък в работата на проектантите дава СИТУИРАНЕТО НА НОВИЯ КВАРТАЛ БЕДЕЧКА. Построяването му обаче отново е в ръцете на местния бизнес, който явно за момента предпочита да изчака с инвестициите.

В истински колапс е проектирането на фотоволтаични паркове и ветрогенератори, казва арх. Василев. Това е силно обезпокоително, като се има предвид, че Европа изисква от нас ВЕИ-съоръженията да осигуряват 20% от електроенергията до 2020 г. При това положение е странно защо националното ни законодателство поставя все по-големи препятствия пред тези инвеститори.

Вероятното обяснение е предстоящо сектори от този бизнес. Досега в този бизнес се опитваха да пробият предимно дребни предприемачи.

С куп проблеми е натоварена и работата по обществените поръчки, възлагани от държавните и общинските структури. Нашата камара получава непрекъснато информация за поръчките, които се обявяват из цялата страна. На форумите ни се чуват изключително негативни мнения за работата по тях – огромна неяснота в заданията, неясни критерии по оценките на обектите, забавени плащания и огромни трудности, след като договорът бъде сключен до започване на обекта.

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам