Трайчо Трайков: Аз съм един от хората, които вярват, че Еропа е достатъчно силна

Трайчо Трайков

Развитието на българската икономика и през 2012 г. ще бъде тясно свързано с процесите в световната икономика, най-вече с икономиките на страните от Европейския съюз, които ще бъдат изправени пред сериозни предизвикателства. Дълговата криза, проблемите в банковата система и свитото потребление са факторите, които водят до корекции в прогнозите за 2012 г.

2012 година трябва да е годината на Трайков – сега трябва да докажем, че сме добри не само в съкращенията, рязането и дисциплината, а да дадем темите, по които държавата да направи и допълнителен икономически растеж. Това каза премиерът Бойко Борисов неотдавна на годишната среща на бизнеса с правителството. Министър Трайчо Трайков представя разгърнатата си визия за 2012 година.

Все по-често говорим за възможността икономиката на Европейския съюз да изпадне в нова рецесия. Аз съм един от малкото, които смятат, че Еропа е достатъчно силна, за да се справи, казва министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.

В България имаме план и визия как да преструктурираме икономиката си и как да я превърнем от разходоемка и енергоемка, в икономика на иновативни и високотехнологични производства. Ясно е, че в дългосрочен план не можем да разчитаме на успех с износ на суровини или продукти с ниска добавена стойност. В краткосрочен -кризата ни дава шанс да намерим други възможности да растем.

Нашето най-голямо предимство е, че излъчваме стабилност. Трябва да продължим да излъчваме стабилност и да успеем да продадем тази стабилност на потенциалните пазари на потенциалните инвеститори и на нашите партньори. Макроикономическата и политическата стабилност, най-ниските данъчни ставки в ЕС, висококвалифицираните специалисти, опростените административни режими и специалните стимули за високотехнологични сектори са най-ценният ни ресурс. Но има нужда да се обърнем към вътрешните си резерви и да проявим гъвкавост в търсене на нови пазари за българските стоки и услуги. Без да загърбваме европейските си партньори, сме длъжни да удвоим усилия по посока на пазари като Бразилия, Русия, Централна Азия, Китай, Индия, Виетнам, Турция, които са платежоспособни пазари и повече от 10 години показват растеж.
Към момента износът е основната движеща сила на растежа на БВП на България, като 60% от него е насочен към страните от Евросъюза. Свиването на потреблението в ЕС ще се отрази в темповете на развитие на българската икономика и възстановяването на пазара на труда.

Затова за мен като министър на икономиката първата важна стъпка е осигуряването на добра среда за правене на бизнес в България.

Условията, в които работи бизнесът, са ключов фактор за неговата конкурентоспособност. Затова в МИЕТ последователно работим за въвеждането на принципите на по-доброто регулиране и създаването на правила, които да подпомагат успешното развитие на компаниите. Имаме видим резултат от ограничаването на административната тежест. Това е процес, който координираме в цялата държавна администрация. За да подобрим обслужването на фирмите, въвеждаме разходоориентиран модел за определяне на таксите. Друг ключов инструмент за намаляване на административната тежест, е електронното правителство и въвеждането на електронни услуги. Ползите от това са колосални и това е посоката, в която смятаме, че си заслужава да вървим.
Втората важна стъпка е подкрепата за малките и средните предприятия. Почти 1 млрд. от средствата по ОП Конкурентопособност са за малките и средните компании. Подпомагаме и разширяването на международните позиции на българските компании. Близо 480 МСП представиха дейността си и потърсиха нови пазари и партньори на международни форуми.

Фактът, че България не е стояла на едно място въпреки кризата, показва и напредъкът по ОП Конкурентоспособност. За две години от най-изоставащата, я наредихме на второ място сред 7-те оперативни програми в България по обем на разплатените средства (след ОПК). Към края на ноември 23% от бюджета на програмата вече е стигнал до бизнеса (266 млн. евро). В момента 63% от бюджета й е в процес на изпълнение, а до края на 2012 г. ще предоставим за изпълнение целия бюджет на програмата.

ОП Конкурентоспособност е фокусирана към подкрепа за високотехнологични и иновативни производства. Подготвяме проект за изграждането на първия научно-технологичен парк в София, чиято реализация ще стартира през 2012 г. Работим и по нов Закон за иновациите и нови функции на Иновационния фонд.
На практика превърнахме и самата ОП Конкурентоспособност в иновативна програма – по инициативата JEREMIE са организирани пет финансови инструмента, чрез които компаниите могат да реализират иновативни, стартиращи или рискови инвестиции и по-лесно да намират съфинансиране за проекти. По Гаранционния фонд са отпуснати 63 кредита на МСП, като през 2012 г. гарантираните нови заеми ще достигнат 400 млн. лева.
В рамките на холдинговия фонд постигаме мултиплициращ ефект от около 2.25 пъти, т.е. на всяко евро по ОПК се добавят 2.25 евро частни капитали. За 2012 г. планираме и въвеждането на нов финансов инструмент, чрез който да бъдат намалени наполовина пазарните лихвени нива по кредитите за МСП. Третият стълб на икономическата ни политика е енергийната ефективност. Догодина стартираме съвместна програма с ЕБВР в рамките на ОПК. Тя предвижда безвъзмездно финансиране и мостово финансиране (чрез банки партньори) в размер на 600 млн. лв. От тях 300 млн. лв. са по оперативната програма, и още толкова – кредитни линии от ЕБВР към партниращите търговски банки в България. Енергиината ефективност, диверсификацията и свободният конкурентен пазар са трите акцента на енергийната ни политика. Растежът в сектора е пряко свързан, както с по-доброто управление на предприятията, така и с осигуряването на независими, конкурентни доставки на енергия. Това, заедно с програмите за енергийна ефективност, автоматично ще доведе до по-ниски нива на разходи при производството на единица продукция.

Затова наш основен приоритет е израждането на между системните връзки, отварянето на Южния газов коридор, осигуряването на достъп на каспийски газ за Европа и ефективно използване на местните природни ресурси.
Страната ни предприема и амбициозна програма, за да се превърне в една от най-атрактивните инвестиционни дестинации в Европа. Това е част от цялостна стратегия от реформи и механизми за насърчаване на инвестициите. Стартирахме проект за проактивен инвестиционен маркетинг, в рамките на който ще представим възможностите за инвестиции у нас в най-големите икономически и търговски центрове в 9 държави.
Казвам всичко това, не за да се успокояваме. Ние трябва да растем в геометрична, а не в аритметична прогресия. Трябва да бъдем по-бързи, да работим два пъти повече от другите, трябва да инвестираме в най-новото, за да се окажем по-привлекателни. Модерният прочит за родолюбив, от моя гледна точка, е това национално усилие.

Информация: вестник Национална бизнес поща



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам