Нови 14 млрд. евро от финансовата рамка 2014 – 2020

Румяна Грозева община Стара Загора

На семинар, организиран за журналисти от Европа Директно в Стара Загора, бе представено предложението на Европейската комисия за многогодишната финансова рамка за 2014 – 2020 година. Международната финансова рамка (МфР) гарантира, че разходите на ЕС са предвидими и същевременно са предмет на стриктна бюджетна дисциплина.

Това е само предложение, което подлежи на корекции, за да може да отговори максимално на потребностите на държавата, която е член на ЕС, каза Румяна Грозева, директор на Европа Директно – Стара Загора.
Общият таван за бюджетните кредити, предложени от Европейската комисия за периода 2014 – 2020, е 1 трилион и 25 милиарда евро. Основните идейни параметри са свързани с три основни показателя: ръста на работните места, растежа и сближаването. Само за политиката на сближаването се предвиждат 10 млрд. евро.

Ще се насърчават новостите в областта на научните изследвания, иновациите в областта на селското стопанство и околната среда, както и в областта на правосъдието, здравеопазването и сигурността.

Нов инструмент за партньорство ще се прилага в подкрепа на публичната дипломация, за насърчаване на търговията и на регулаторното сближаване. Ще бъде подкрепена съвместната стратегия, която се отнася до Африка – Европа, като се наблегне на регионалните и трансконтиненталните дейности.

Точно преди седем години Европейската комисия предприе голяма реформа на своята администрация. С нея бяха въведени по-ниски заплати за новоназначените служители; беше създадена категорията договорно наети служители, получаващи по-ниски заплати. Беше повишена пенсионната възраст и понижени пенсионните права, а пенсионно-осигурителните вноски – увеличени. Резултатът от реформата е икономия от 3 млрд. евро за данъкоплатците от Европейския съюз и се очаква да бъдат спестени още 5 млрд. евро до 2020 г.
Финансирането за сближаване ще продължи да бъде съсредоточено в по-малко развитите региони и държави членки.

Европейският социален фонд за икономическо, социално и териториално сближаване ще се развива посредством четири основни инвестиционни области: трудова заетост, образование, социално сближаване, подобряване на публичната администрация.

Ще бъдат задвижени мощни лостове като Европейския фонд за сближаване и приспособяване към глобализацията, реформата на системата за собствени ресурси, както и по-голяма хармонизация на националните системи на ДДС и др.

Очакват се още 14 млрд. евро за България във финансовата рамка 2014 – 2020.

Информация: вестник Национална бизнес поща



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам