Поради липса на депо увеличиха на старозагорци такса битови отпадъци

На вчерашното си заседание с 45 за и 3 въздържали се старозагорските общински съветници увеличиха за 2012 г. такса битови отпадъци на гражданите, а я намалиха за бизнеса. Според вносителя на предложението кметът Живко Тодоров, това се налага с цел уеднаквяване на тежестта на физическите и юридическите лица.

За нежилищните имоти на предприятията през 2012 г. в Стара Загора таксата ще се намали от 5 на 3 промила и ще се запази на 6 промила за имоти в селата на общината. За жилищните и нежилищните имоти на граждани, застроените и урегулирани поземлени имоти, както и за жилищните имоти на предприятията, организациите на бюджетна издръжка и други собственици на такива имоти в Стара Загора таксата ще се вдигне от 1 на 1.20 промила върху данъчната оценка на имотите.

Намаляването на таксата за бизнеса е в резултат на голямото несъответствие между тежестта, която той поема, и гражданите – уточни главният финансист на Общината Цанка Ганева. – През последните няколко години завишението за бизнеса стана с промяна на базата от отчетна на данъчна стойност, с промяна на промилите и пр. И в момента бизнесът пак ще поема по-голямата тежест при една и съща данъчна оценка. От 2008 г. до сега гражданите заплащаха по 1 промил, т.е. 4 години нямаше промяна, независимо от допълнителните разходи.
Основната причина обаче за завишение на разходите, свързани с чистотата, е двукратното завишение на таксите, които трябва да плащаме към МОСВ и неговите регионални представителства, категорична е г-жа Ганева. Поради това, че нямаме депо за отпадъци, което да отговаря на европейските изисквания, трябва да платим санкция по 18 лева на тон, или 1 116 000 лв. за годината. Има още един компонент за рекултивиране на стари сметища, което е 0.92 лв. на тон, което прави за годината 53 000 лева.

В сравнение с предходната година санкцията е увеличена повече от два пъти. За следващата година глобата ни ще бъде над 35 лева на тон и всяка година ще се завишава прогресивно с доста съществен размер, докато узреем, че щом сме в Европа, трябва да се подчиняваме на поставените изисквания.

Т.е. колкото по-скоро спрем да се съдим и се даде старт на изграждане на депото за отпадъци срещу 52 милиона лева европейски пари, толкова по-малки такси ще заплащаме от джоба си, коментира финансистката.

Темата с боклука предизвика разгорещени, но конструктивни дебати. От групата на БСП и Георги Гьоков и Илия Златев заявиха, че дават в аванс доверие на администрацията по отношение на таксата за битови отпадъци. Според тях до момента няма система за точно отчитане, че е несправедливо такса смет да се определя върху данъчната оценка на жилището, и е редно да се помисли върху друг механизъм.

Румяна Присадашка успокои гражданите, че на жилище със средно 100 000 лева данъчна оценка увеличението ще е максимум 20-22 лева.
По отношение на бизнеса е създадена що-годе справедлива система, като му се дава право да декларира брой съдове, чрез които да се определя количеството отпадък за следващата година. Това би могло да се случи и при гражданите, ако заработи в пълната си сила Законът за етажната собственост. Домоуправителите биха могли да декларират необходимия брой съдове и въз основа на тях да се изчислява размерът на таксата битови отпадъци – сметосъбиране и светоизвозване.
Кметът обеща с приемането на новия бюджет да се изпълни многогодишното обещание да се закупи кантар за отчитане на отпадъците и да се монтират GPS-и на камионите с отпадъци, за да се отчитат реално извършените курсове от Нелсен Чистота.

Информация: вестник Старозагорски новини



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам