- 12.12.2011
- Posted by: admin
- Category: News
Нарушения във финансовата дисциплина на Oбщина Казанлък, посочени от Сметната палата, бяха оповестени от кмета Галина Стоянова и зам.-кмета Петър Косев на пресконференция. Проверката на палатата е за периода от 1 януари 2009 г. до 30 септември 2010 г.
Установени са нарушения при разпореждането с общинско имущество, с деактуването на общинска собственост, нарушения при провеждането на обществени поръчки съгласно ЗОП и Наредбата за малки обществени поръчки.
Най-сериозното нарушение в работата на предходния управленски екип на общината е свързано с Първи етап на Интегрирания воден проект, където поради непредвидени разходи, които не са признати, от местният бюджет трябва да бъде възстановена сумата от 398 хил. лв. в Оперативна програма “Околна среда”.
Кметът Галина Стоянова посочи, че фирма “Би Си Ай” ООД, която изгражда фотоволтаичния парк в землищата на три казанлъшки села, е изплатила на общината 2 100 000 лв., които са били изразходвани без решение на Общинския съвет, за което вече е сезирана прокуратурата. Тя каза още, че от тези средства не е заделена въпросната сума от 398 хил. лв. за издължаване по Водния проект, което означава, че от 12 декември започват да текат лихви и това е буквално престъпление, за което са виновни всички служители, отговорни за финансите в общината. Разплащанията с получените от “Би Си Ай” средства са разходвани без никакви принципи, най-вече за обекти от 2008 г., които не са фигурирали в общинския бюджет нито за 2010-а, нито за 2011 г.
Новото ръководство на Община Казанлък е констатирало нарушения, свързани с извършени дейности от фирми през 2008, 2009 и 2010 г., за които едва сега пристигат фактурите за разплащане. Най-големи са дължимите суми на Община Казанлък към “Кронос екопетролиум” – над 1 млн. лева, на “Саламандър” – над 400 хил. лева. В същото време има несъбрани наеми от общински имоти в размер на 139 хил. лв. и от жилищни наеми – 113 хил. лв. Само 180 лв. са влезли в общинската хазна от такси за домашни любимци, което при такса на едно куче от 10 лв. годишно означава, че едва 18 собственици са си платили задължението към Общината.
“Всичко това говори за служители, които недобросъвестно са изпълнявали задълженията си, или по-скоро са получавали заплати, без да изпълняват никакви задължения”, коментира Стоянова.
На 14 декември ОбС ще разгледа нова структура на Община Казанлък, като една от важните промени е общинската собственост да бъде на подчинение на кмета по финанси и бюджет Петър Косев, да се следят и контролират стриктно приходите и разходите в общината.
Информация: вестник Старозагорски новини