Назначиха съдебно-графологична експертиза по дело срещу Лихварите

Районен съд – Стара Загора, отложи вчера делото срещу Лихварите Илчо Илев – бивш шеф на Следствения арест в Стара Загора и настоящ адвокат, брат му Евгений Илиев, майка им Бонка Тенева и Снежа Йорданова. Назначена беше съдебно-графологична техническа експертиза, която да отговори на въпросите: кой е изпълнил ръкописните текстове в записите на заповеди, под или над тонера е положена мастилената паста, по едно и също време ли са полагани подписът и ръкописните текстове в записите на заповед, на празна или на попълнена бланка са полагани подписите.

По време на съдебното заседание бяха разпитани петима свидетели, сред тях и потърпевшата Златка Георгиева, която е поискала заем от Илчо Илев в размер на 200 лв. Обвиняемият Илев ѝ дал исканата сума и я накарал да подпише непопълнена бланка на запис на заповед. Тя се доверила и се подписала на празната бланка, като си мислела, че се подписва за сумата от 200 лева, която е взела. Оказва се обаче, че свидетелката дължи 10 000 лв. в брой на лицето Снежа Йорданова. Сред разпитаните беше и Малина Тенчева, която е била счетоводител на друга потърпевша от дейността на Лихварите – Людмила Събева. Илев предоставил на Събева сумата от 14 120 лева, като поискал гарант по кредита да стане и дъщеря ѝ – Михаела Владимирова. По-късно се оказва, че Михаела е осъдена да заплати на обвиняемата Бонка Тенева сумата от 15 000 лева, представляваща съдебно предявена част от запис на заповед, издаден на 01.08.2006 г. за сумата от 38 000 лева.

В момента Илев и брат му са в Следствения арест след реализирането на спецакция Лихварите в края на октомври т.г. Едно от обвиненията срещу 40-годишния адвокат Илчо Илев, считан за мозък на групировката, е за създаване, участие и ръководене на организирана престъпна група, която се облажила за времето от 2004 година до сега с над 3 млн. лева от лихварство и пране на пари.

Според повдигнатото от Окръжна прокуратура второ обвинение групата на Илев отпускала заеми, вземали висока лихва и ги обезпечавали чрез запис на заповед, договор за заем, сключване на договорна ипотека и изготвяне на договор за покупко-продажба на имот (веднага след него сключвали предварителен договор за покупко-продажбата на същия имот). Установени са над 400 клиенти на задържаните, над 200 вписани ипотеки над имоти – собственост на задължени лица по договори за заем, записи на заповеди и договорни ипотеки.

Информация: вестник Старозагорски новини



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам