- 31.10.2011
- Posted by: admin
- Category: News
Правителството одобри законопроект за изменение и допълнение на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Направените предложения произтичат от задължението на България в срок до 31 декември 2011 г. да транспонира в националното законодателство правилата на Директива 2010/24/ЕС относно взаимната помощ при събиране на вземания, свързани с данъци, такси и други мерки.
Новата директива отменя Директива 2008/55/ЕО, която е транспонирана в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс от 1 януари 2007 г. Основните промени са в глава двадесет и седма „а”, която регулира осъществяването на административно сътрудничество между държавите членки на ЕС в областта на събирането на вземания от данъци и такси.
За случаите и при условията, определени в директивата, административното сътрудничество се изразява в правото на запитваща държава членка да отправи искане за информация, уведомяване, събиране и обезпечаване на вземания, както и задължението на запитаната държава членка да извърши всички необходими действия за осъществяването на взаимната помощ. Разширява се обхватът на взаимната помощ при събиране на вземания от данъци и такси, както и обхватът на лицата, по отношение на които ще се извършва взаимната помощ. Това са всички физически и юридически лица, всички форми на правни сдружения (неперсонифицирани дружества, тръстове, фондации и др.), установени на територията на ЕС. Разноските, свързани със събиране на вземането, както и досега, се възстановяват за сметка на длъжника.
С измененията в ДОПК също така се предоставят по-широки възможности за събиране и обезпечаване на вземания чрез подаване на искане за взаимна помощ до друга държава членка, дори средствата за събиране на вземанията в запитващата държава да не са напълно изчерпани.
Промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс трябва да бъдат одобрени от Народното събрание.