Сградата на Регионалния исторически музей в Стара Загора прокапа след дъжда

След първия по-сериозен дъжд завчера сградата на Регионалния исторически музей в Стара Загора отново прокапа. Към старите проблеми, за които през последните две години са написани 20 и повече писма за извършване на неотложни ремонти, се прибави и нов – този път як теч от покрива, който наводни трето и четвърто ниво на експозиционната зала.

След проведените открити за медиите разговори през май 2011 г. с инвеститорите, изпълнителите и стопаните относно сроковете за изпълнение на неотложните ремонти на сградата на Регионалния исторически музей (РИМ), фирма “Трейси” отстрани течовете в лекционна зала No 33 и фондохранилището с фаталния номер 13. След първия дъжд проверка ни показа, че и на двете места течовете дори са по-големи, а направените поразии от това – невъзвратими и неоценими, пише вестник Старозагорски новини.

От дъжда в лекционната зала плоскостите са подгизнали, отлепени и пропаднали, а по стените се стичат кални вадички. Направеният ремонт преди 4-5 месеца на фондохранилището явно е дело на кръжока “сръчни ръце”, а не от можещи и отговорни майстори. В резултат на това десетки течения на вестници, фотографии, дрехи и пр. са безвъзвратно похабени.
Покривът е прокапал и в експозиционната зала, точно над пристенните витрини. Има и нарушена изолация. Варонката, от която би трябвало да изтича водата, е компрометирана и вместо в тръбата, дъждът се излива над експозицията. Вече капи и на трето ниво, където има подредени артефакти. Археолозите и историците са заредили легени и кофи и дежурят периодично, за да ги изливат.

“Влагата минава в близост до сигнално-охранителната инсталация, което е проблем, защото техниката може да откаже. На трето ниво влагата минава над контакта – уточни зам.-директорката Ваня Ценкова. – Не е наша работа да обясним откъде идва течът. Фирмата, извършила ремонта, е наела фирми-подизпълнители, които нито знаем, нито имаме право да комуникираме с тях.”
Зам.-кметът на общината проф. Димитър Динев каза, че ще дадат за последно някакъв ултиматум на “строителя” и ако той не си довършел работата, щели да бъдат използвани парите от т.нар. гаранционен фонд, с които ще се наеме друга фирма.
Нашата проверка показа още, че отлепени и хлопащи плочи, пак положени от подизпълнител на същата фирма, има и на трите експозиционни нива.
Другият огромен проблем, за който месеци наред ръководството на РИМ бие тревога, са климатиците. За ток през зимата се заплаща месечно по 7000 лв., а през лятото – 4000 лв., и въпреки това през зимата е студено, а през лятото – горещо. Доказаната причина за това е неправилното място, на което климатиците са монтирани. Освен това според специалистите инсталацията е предвидена да поддържа постоянна температура за експозиционните площи, а не да отоплява или охлажда огромните пространства.
Фирмата, която е извършила монтажа, е направила предписание до инвеститора, т.е. Общината, че ако не се вземат мерки климатиците да не се обледяват, те ще гръмнат през предстоящата зима.
Настоящата ситуация в РИМ показва, че не става дума за популизъм, а за много сериозни проблеми, които трябва да се решат по най-бързия начин.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам