Александър Крачолов, председател на фондация Лозенец: Конфликтът в Катуница е битов

Конфликтът в Катуница не е нито етнически, нито социален, а е на битова основа – антагонизъм между ромска фамилия и семейството на тамошната кметица. Това твърди пред “Старозагорски новини” Александър Крачолов, председател на фондация “Лозенец”, личен познат на цар Киро.

Според него, ако шофьорът на буса, убил 19-годишния Ангел, е бил арестуван веднага, нямало да се стигне до истерии, пише вестник Старозагорски новини. Крачолов твърди още, че няма опасност от ескалиране на напрежението в страната и ако правоохранителните органи не допуснат самоуправства около ромските квартали, нещата ще се успокоят.

– Г-н Крачолов, според Вас етнически или социален е конфликтът в Катуница?
– За мен конфликтът е битов. В основата стои антагонизмът между две семейства – ромско и българско, който подпали селото.
– Кое е българското семейство?
– Семейството на кметицата на Катуница.
– Защо смятате, че има битов конфликт между фамилия Рашкови и семейството на кметицата?
– Заради ежби за имоти. Тя като кметица не му даваше имоти, пускаше сигнали срещу него, той пускаше сигнали срещу нея, за да вземе някой имот.
– Но в Катуница се проля кръв. Напрежението ескалира след убийството на 19-годишния Ангел.
– Убийството си е чисто криминално престъпление и виновните трябва да понесат тежестта на закона. Според мен, ако след убийството на детето шофьорът на буса беше арестуван веднага, в рамките на 24 часа, нямаше да има никакъв протест и истерии. Щяха да го приберат и тълпата нямаше да се събере там.
– Вие познавате лично Кирил Рашков и бяхте домакин на едно от посещенията му в Стара Загора .Според Вас защо успя да настрои обществеността срещу себе си?
– Аз мисля, че той изтърва юздите на внуците си. Патриархалното в ромското семейство е легенда. Досега имаше едно патриархално отношение на дете, внук към родителя. Но сега това вече не съществува и младите са вироглави, не се вслушват в съветите на по-възрастните.
– Централните медии съобщиха, че мешерето се е отрекло вече от Кирил Рашков и ако имали някаква власт, щели да го осъдят на смърт.
– Мешерето е една глупост, измислена от една шепа роми. Мешерето си отговаря за едни 5000 човека, за т.нар. кардараши и има влияние над тази група, а не над голямата маса роми. Кардарашите са най-малобройната ромска група.
– Какво знаете за Кирил Рашков, как е забогатял?
– Нищо не знам за бизнеса му, кълна Ви се.
– Може ли от алкохол менте да се забогатее?
– Не знаем дали алкохолът на цар Киро е фалшив, или не, но хората, които се занимават с алкохолен бизнес, забогатяват. Нормално е.
– Смятате ли, че Кирил Рашков се ползва от покровителството на правораздавателните органи?
– Не разполагам с такава информация.
– Защо фамилия Рашкови искаха да влязат в политиката? Преди няколко години те идваха да правят свои структури в Стара Загора.
– Защото Рашков разбра една истина, че само със закони може да се оправи социалният статус на ромското население. И в парламента, и в общинските съвети трябва да има хора, които да работят и да казват как да се реши проблемът с ромите.
– Да, но социалният статус на фамилия Рашкови е много по-различен от този на мизерстващите роми.
– Аз говоря за принципи в политиката, а не за отделни личности в нея.
– Според Вашите прогнози, има ли вероятност конфликтът да се разрасне в страната?
– Не, няма да се разрасне, защото ромските неправителствени организации са наясно, че конфликтът в Катуница е битов, а не етнически. Мисля, че ако правоохранителните органи вземат отношение, да не се допускат самоуправства около ромските квартали, нещата ще се успокоят. Всяко чудо е за три дни.
– В старозагорския квартал “Лозенец” също има роми, които имат такива палати като на цар Киро. Около тях има ли някакво напрежение?
– Не, няма никакво напрежение. “Лозенец” е един много спокоен квартал.
– Централните медии съобщиха още, че ромите сформират бойни отряди в страната. Чувал ли се за такива отряди, има ли такава нагласа сред ромското население в Стара Загора?
– За пръв път чувам от Вас. Стара Загора е много спокойна, няма такова нещо.

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам