Странен летящ обект засне казанлъчанин

Странен летящ обект е успял да “заснеме” без да иска 46-годишният казанлъшки електрончик Паско Пасков. За находката той разбрал 4 дни по-късно, когато започнал да обработва снимките си в компютъра. Странната снимка е направена на 28 август в 13 часа и 54 минути под западния склон на връх Левски над Сопот, в Стара планина.

Целта на любителя планинар била да заснеме красиви местности из България, тъй като фотографията му е хоби. Именно заради това той купува и прескъп фотоапарат – огледално рефлексен Canon-300 D, с обектив 18-55 мм, пише вестник Старозагорски новини.

Снимките, които Пасков прави, са през 16 секунди. Докато снима, нищо не смущава заниманията му, нито пък съзира нещо необичайно в гледката пред себе. Не чува нито шум, нито друг някакъв звук, нищо не смущава фотосесията му. Напротив, запечатва десетки пейзажи с пасящи коне на отсрещния склон на върха.
Когато четири дни по-късно започва да обработва снимките от връх Левски, една от тях е различна. Пасков открива в нея обект, който нито е виждал, нито е разбрал, че заснема, докато е под върха.
Странното е и друго: на нито една от предишните снимки, нито пък на следващите, фотообективът на Пасков не е засякъл: силно размит обект в хоризонтална посока, свидетелство за висока скорост.

Докато снима, той е на 2 километра и 610 метра от мястото, където преминава обектът. Надморската височина, на която се намира фотографът, е 1760 метра, а “откритото” тяло, което преминава – на 2012 метра. Самият връх Левски, известен още и като връх Амбарица в Стара планина, е на височина 2166 метра. До тези данни казанлъчанинът стига, след като впоследствие прави карта на местността с GPS-координати. Първоначално обектът прилича на малка драскотина. Впоследствие Пасков увеличава изображението на находката си. За да разгадае какво има там, той прави поредица от изчисления и преживява куп безсънни нощи.
След седмица се връща отново на същото място, на което е направил снимката, и провежда поредица от експерименти и проверява на терен направените от него изчисления.

Купува 10-метрово фолио, което оразмерява през метър, застила го на мястото, на което странният обект е оставил полусянка. На база получените изчисления Пасков стига до извода, че обектът, който улавя, е с размери 25 метра дължина, 16 метра ширина и дебелина 4 метра. А на база следата от сянката, която е оставена, той е изчислил и евентуалната скорост, с която обектът е прелетял над терена – 1250 метра в секунда, тъй като 1/250 от секундата е скоростта на направената от него снимка. И стига до извода, че за този минимален период от време тялото е изминало 5 метра.

“Най-вероятно засеченият от мен обект се е движил със скорост, два пъти по-бърза от скоростта на куршум от автомат “Калашников”, твърди електрончикът. За сравнение – куршумът от този автомат се движи със скорост от 710 метра в секунда.
Според него средната скорост в час на засечения обект е около 4500 километра, а изтребителите, прелитащи над земята, развиват средна скорост от порядъка на 1300-1400 километра в час.
Няма такъв земен обект, създаден от човек, който да развие такава скорост при тези условия и тази височина, отчита дни след странното си откритие електрончикът от Казанлък. За да е съвсем убедителен пред самия себе си, той дори изчислява и координатите на мястото, където е засечен обектът: 42 градуса, 42 минути и 42,24 секунди северна ширина и 24 градуса, 46 минути и 43,87 секунди източна дължина.

Направената уникална снимка и нейните увеличения Паско Пасков смята да покаже на своите съграждани и на скептици съвсем скоро.

Целта на целия този негов почти къртовски и неразбираем за скептиците труд е да разберат хората, че Вселената крие невероятни изненади и интересни срещи с Непознатото.

Оригиналната снимка с неидентифицирания летящ обект все още е тайна за медиите, но ще бъде показана в скоро време на казанлъчани.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам