- 22.08.2011
- Posted by: admin
- Category: News
Облаците все повече се сгъстяват над главата на олигарха Христо Ковачки. По всичко личи, че той се кани да дезертира от намеренията си да прави сериозен бизнес и сериозна политика. На пух и прах се разбиха обещанията му да осигури прехрана на хиляди хора у нас и в съседни държави.
Всичките му опити да се легитимира като сериозен играч в дадена сфера са обречени на провал, коментира вестник Политика. След него навсякъде остават гладни и недоволни хора с излъгани надежди. А него самия го интересува най-вече как да спаси остатъците от бизнеса си, за да гарантира поне собственото си благополучие. И всичките му действия са насочени към това. Последната новина от черната серия, в която е потънал е, че държавата съди фирма, свързана с него за неустойка в размер на 29.2 млн. лева. Агенцията за приватизация (АП) е подала в Софийския градски съд иск срещу купувача на ТЕЦ „Брикел” – „Калиста 2004″ ООД. Причината е, че дружеството е нарушило приватизационния договор. Формален собственик на „Калиста 2004″ е 29-годишната Ива Цветкова. Още когато дружеството купи „Брикел” обаче, стана ясно, че тя е подставено лице на енергийния бос Христо Ковачки. Искът на АП е заради неизпълнение на условието в договора купувачът на тепа да ограничи от 31 декември 2007 г. експлоатацията на мощностите в рамките на 20 000 часа без сероочистваща инсталация. Изискването е заради евродиректива, ‘задължаваща българската държава да понижи нивата на вредни емисии. Според агенцията централата е трябвало да престане да работи до 13 април 2010 г., тъй като е изчерпала квотата си. „Брикел” обаче продължи да нарушава ограничението и да бълва отрови. Съгласно приватизационния договор за това се дължи неустойка, равна на цената, на която беше купена „Брикел”, т.е. 29.2 млн. лева. Липсата на сероочистваща инсталация създаде куп главоболия на държавата и в крайна сметка екоминистерството дръпна тази пролет шалтера на дружеството. Така, след около 3 месеца престой, „Брикел” беше принудено все пак да изгради сероочистката и започна работа на 23 юли 2011 г. Междувременно обаче „Калиста 2004″ прехвърли акциите си в тепа на офшорка. В момента се очаква купувачът на „Брикел” да даде отговор на иска, подаден от АП, след което ще бъде изготвен доклад на съда и ще бъде насрочено заседание. Агенцията проверява изпълнението на приватизационните договори и по други сделки на Ковачки. През октомври миналата година ведомството е пратило сигнал до главния прокурор за нарушение и неизпълнение на приватизационния ангажимент по сделката за „Топлофикация Плевен”.
През септември пък предстои експерти от агенцията да инспектират изпълнението на договора за приватизация на ТЕЦ „Бобов дол”. Искът на АП е поредният случай, в който се налага държавата да си търси в съда правата срещу Ковачки. През април тази година скандалният олигарх беше признат за виновен на първа инстанция по обвинението, че е източил над 16 млн. лева данъци. Софийският градски съд го осъди на 3 години условно и постанови да плати глоба от 20 000 лева и 42 586 лева разноски по делото. Както Ковачки, така и прокуратурата обжалват присъдата на втора инстанция. Олигархът иска да бъде оправдан, а от държавното обвинение настояват наказанието му да е ефективно и той да влезе в затвора. В същото време е възможно в следващите месеци скандалният бизнесмен и хора от най-близкото му обкръжение да се сдобият и с нови обвинения. В момента прокуратурата разследва за финансови престъпления фирми, свързани с енергийния бос, разкриха източници от съдебната власт. Материалите за въпросните дружества са били събрани преди няколко години при спецакцията, при която бяха закопчани Ковачки и зет му Никифор Вангелов. Става въпрос за сложна схема, в която е било точено ДДС и прикривани данъци чрез създаване на фирми, които извършват дейност само на хартия, а впоследствие са „препродавани” нароми. Заради облаците, надвиснали над главата му, Ковачки прави опити да изнесе бизнеса си навън, като го прехвърля на офшорки, показва справка в търговския регистър. През последните месеци на Сейшелските острови са изнесени общо седем енергийни фирми, свързани с него. Купувачите им, офшорки, са регистрирани на един адрес – „Шам пенг тонг Плаза” 103 в столицата Виктория на най-големия остров Махе. Любопитното е, че те до една са създадени месец-два преди ф анализирането на сделките. Така например четири месеца преди да чуе присъдата си, Ковачки е прехвърлил ТЕЦ „Брикел” на офшорката „Молер Корп”. Втори с нов собственик се сдобива „Атоменергоремонт” – предприятието, с което Ковачки започна да навлиза в енергийния бизнес. Освен с голям пай от обществените поръчки по време на предишното управление, името на фирмата нашумява, след като на 6 април 2008 г. изпълнителният й директор Борислав Георгиев е застрелян пред жилището си в столичния квартал „Люлин”. Собственик на „Атоенергоремонт” днес вече е Heston Corporation Ltd. В средата на май топлофикациите в Бургас, Сливен и Плевен пък станаха собственост съответно на Worthford Ltd., Sevar Ltd. и Cornworth Ltd. ‘ Списъкът c прехвърлените на офшорки компании съвсем не свършва до тук. Worthford Ltd всъщност държи „Топлофикация Бургас” чрез „Мина Черно море”, която притежава 100% от парното в морския град. „Мина Балкан-2000″, която също допреди 2-3 месеца беше собственост на Ковачки, сега вече се води на офшорната Бамау Ltd.
Изгониха го от Сърбия
Сърбия вече разтрогна приватизационните сделки с фирми на Христо Ковачки заради безскрупулно нарушение на договорите за продажба и докарването на закупените предприятия до пълна разруха. Вестниците в западната ни съседка изобилстват с примери как българският бизнесмен е съсипвал едно по едно сръбските си предприятия, не е плащал заплати и не е извършвал договорените инвестиции. За да си получат дължимите суми, работниците постоянно се вдигаха на стачки. Христо Ковачки, благодарение на лошото управление в Сърбия, ликвидира 15 фирми и застраши живота на семействата на поне 8000 души, писа сръбският в. „Блиц”.
Фалира парното в Сливен и Перник
Чрез свои хора и фирми доставчици Ковачки докарва до свръхзадлъжнялост дружества. Идеята е да бъдат обявени в несъстоятелност, за да отидат на тезгяха и да ги купи за жълти стотинки или съдът направо да му ги присъди. По тази схема той вече успя да фалира сливенската топлофикация, а вече и пернишката. През април съдът реши, че оздравителният й план ще влезе в сила. Той предвижда кредиторите „Стийм Трейдинг” и „Бови Тур”, свързани с Ковачки, да преобразуват вземанията си в капитал и да станат акционери в пернишкото парно. „Топлофикация Перник” беше обявена в неплатежоспособност през пролетта на 2009 г. заради дългове от 140 млн. лева.
Прилапа Общинска банка
Общинска банка, в която парите си държат София и редица български общини, е използвана предимно за нуждите на бизнеса на Ковачки. Олигархът е само миноритарен акционер в нея, но на практика я контролира. Той успя да прилапа трезора след скандална промяна в устава му, предвиждаща важните решения да се вземат с квалифицирано мнозинство от 3/4 от акциите. Фирмите на олигарха притежават малко над 25% от акциите, което му гарантира блокираща квота. Скандалната промяна беше извършена без знанието на Столичния общински съвет през 2004 г., по времето, когато шеф на Надзорния съвет на банката беше Любомир Павлов. По този начин първо Павлов, а впоследствие Ковачки сложиха ръка върху трезора. Наскоро БНБ предупреди Столичния общински съвет, че е налице недопустима концентрация на кредити към бизнес групата на Ковачки и препоръча да се смени надзорният и управителният съвет на банката.
Гласуване под строй
Вопит да си осигури политически позиции и съответно чадър за далаверите си преди 4 години енергийният бос се показа и като партиен строител. В навечерието на местния вот през 2007 г. той създаде партия ЛИДЕР, която беше оглавена от един от най-близките хора в обкръжението му – изпълнителния директор на „Брикел” Кънчо Филипов. Формацията заложи на масирана атака именно в общините, където са и предприятията, свързани с Ковачки. Веднага след кампанията излязоха данни, че работниците в дружествата са били карани под строй да гласуват за ЛИДЕР. Ковачки пробва да приложи същия модел и на парламентарния вот, но се провали. За сметка на това зет му Никифор Вангелов се възползва от предизборната кампания, за да бъде временно спряно разследването срещу него. Вангелов, който беше арестуван заедно с Ковачки и обвинен в укриване на милиони левове данъци, се кандидатира за депутат от листата на ЛИДЕР в Перник. В резултат на това получи имунитет, а прокуратурата беше принудена да отдели делото срещу него от това срещу Ковачки, за да не се бави процесът срещу енергийния бос.
Публикация на вестник Политика