- 19.08.2011
- Posted by: admin
- Category: News
Днес до 10 часа (19 август 2011 г., петък) ръководството на Община Стара Загора очаква информация от консултанта на проекта Разработване на пакет документи, насочени към модернизация и развитие на устойчив градски транспорт в Стара Загора за готовността му с идейния проект и финансовата рамка – каза зам.-кметът Белчо Белчев.
Ако отговорът е положителен, председателят на Общинския съвет Тенчо Руканов ще свика извънредно заседание на Общинския съвет на 25 август. На него следва да се обсъди и съответно приеме или отхвърли предложението на консултанта. Ако той не успее, предложението ще се разглежда на последната сесия за този Общински съвет през месец септември.
Интересното в този проект е, че ще бъде на два етапа. Първият, за съжаление, вече е намален от 13 500 000 евро на 12 100 000 евро по Европейска програма. По определена формула би следвало да се изчисли какво ще е кофинансирането от страна на Общината. Проектът е за три години, като основните дейности ще се изпълняват през 2012 г., 2013 г. и 2014 г., пише вестник Старозагорски новини.
На 56-ото си заседание Общинският съвет реши да се изпълнява сценарий 2В. Той първоначално предвиждаше закупуване на 14 тролейбуса и нова аварийна кола, рехабилитация на контактната мрежа, изграждане на рампи за инвалидите; продължаване на тролейбусната линия до кв. “Зора”, полагане на 14 000 кв.м пътна хоризонтална маркировка; изпълнение на 10 км велоалеи; монтиране на тротоарни лампи; поставяне на антипаркинг-колчета по тротоарите, както и рехабилитация и модернизация на 119 съществуващи автобусни спирки.
След направеното първо предложение от консултанта, което е разгледано от Oбщинска администрация и Комисията по автотранспорта, акцентувано е на искането в идейния проект да бъде включена автоматичната система за таксуване.
Вторият етап трябва да започне от 2015 г., но за него сега няма осигурени средства.