Мирис на чубрица и спомен за ромски песни ще отнесат от Стара Загора две чешки доброволки

Ромските момчета и момичета са толкова еднакви и толкова различни – тук в България, и при нас в Чехия, казва 26- годишната Моника Петрукова. Тя получава диплома за химик-инженер от Университета в Злин през миналата година и кандидатства като доброволец за една година в България.

Знае за нашата страна още от училище, учила е за светите братя Кирил и Методий, които свързват двата народа, самата тя е родена близо до Микулчице, където е погребан единият от тях – Методий. Избира България и заради близкия език. Предпочита я пред възможността да бъде доброволец в Индия, Африка и Мексико.
България избира и 22-годишната студентка по психология и социална педагогика от Прага Маркета Обручова. Тя прекъсва следването си за година, за да дойде в нашата страна и да обучава ромски деца.
Двете момичета се запознават в Стара Загора. Така разбират, че и двете са избрали мисията да бъдат салезиански доброволки, които искат да помагат на ромски деца и се стремят да ги направят част от европейската общност.

За да дойдат тук, кандидатстват пред Фондация “Съдба” на Братството на салезианите в Чехия. Неправителствената организация е спечелила проект “За по-добър шанс” по Програма “Младежта в действие” на Европейската доброволческа служба. Програмата се финансира от Европейската комисия.

Днес Маркета и Моника не съжаляват, че работят с неколцина чешки монаси – салезиани, в ромския квартал “Лозенец” в Стара Загора.

И двете момичета вече говорят добре и пишат на български език.

Тук, благодарение на католическата монашеска общност на „Салезианите на Дон Боско”, преди няколко години отваря врати Центърът за работа с ромски деца. В него се обучават след приключване на редовните учебни занятия в училище близо 40 момчета и момичета на възраст от 7 до 14 години, които живеят в квартала.  
За изминалите десет месеца в Стара Загора двете чешки доброволки откриват няколко нови ателиета – две музикални за флейта и синтезатор, едно за шев и кройка, едно за жонглиране. Създават и група от 10 момичета на възраст над 10 години, които подготвят за семейния живот.

„Важно е да ги научим да бъдат отговорни към семейството, да бъдат добронамерени, самоуверени, да бъдат грижовни майки, да носят в себе си вярата в доброто“,  подчертава Моника. В края на учебната година организират и олимпиада “Българските думи”.

„Голяма част от момчета и момичета в нашия център са с родители само по документи. На едни майките от години са в Гърция, други не познават бащите си, повечето деца при нас са от разделени семейства. И никой в дома им не ги насърчава да посещават училище и да учат“, добавя Маркета. Тя непременно иска да уточни, че тук виждат развитието на децата, които посещават центъра от три-четири години, както и колко те се различават от останалите деца от ромския квартал. Атмосферата в дома е задушевна, мила и непринудена. Разликата в поведението, в начина на мислене на възпитаниците на центъра ни кара да разберем колко дълго са работили монасите от Братството на салезианите с тях, категорични са и двете доброволки.
Освен закуска и покрив, децата имат нужда и от топлина, добавят те.   
Два летни лагера край язовир “Копринка” – един за момичетата и един за момчетата, е наградата за най-добрите ученици от малкия дом в големия ромски квартал “Лозенец”.

„В Чехия няма ромски квартали. Ромите живеят разпръснати по градовете и селата“, обясняват момичетата, по чиято инициатива се организират лагерите.

“В тях са включени само 10 момичета и 10 момчета, които редовно посещават занятията в центъра и редовно ходят на училище. Това е нашата награда за тях“, обясняват доброволките. Там те ще си говорят с децата за приятелството, за семейството и за още много въпроси, които ги интересуват и на които търсят отговор. Ще се учат и да готвят. Ще ги насърчават да продължат образованието си. Ще споделят мечтите си.
„Ще ни бъде мъчно за децата, когато в края на август си тръгнем за Чехия“, споделят и двете доброволки. Освен чубрица, лютеница и рецепта за таратор, ще отнесат със себе си любимата песен “Седнало е Джоре” и много мили спомени за тези толкова топли деца.
И още нещо – и двете вече имат еднаква мечта: да станат аниматори или учители в родината си и да се грижат за ромски деца.

Вестник Новината



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам