- 27.07.2011
- Posted by: admin
- Category: News

Правителството прие изготвената от Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН) Национална програма за младежта (2011-2015). Документът е инструмент за изпълнение на приоритетите на националната политика за младите хора в страната, заложени в Националната стратегия за младежта (2010-2020).
Целта на програмата е подобряване качеството на живот и реализация на младите хора чрез създаване и прилагане на устойчиви механизми за инвестиране в младежта като значим социален капитал, който допринася за пълноценното социално-икономическо развитие на България, съобщиха от Правителствената пресслужба.
Преки целеви групи по програмата са младежи на възраст от 15 до 29 години, специалисти, които работят с младежи, и други лица, директно ангажирани с предоставянето на услуги или с други дейности в подкрепа на младежкото развитие. Програмата е насочена и към младежки неформални групи, младежки организации и други институции, които пряко или непряко подпомагат осъществяването на инициативи или дейности за младежко развитие.
Годишните приоритети, направления и индикативните дейности към тях ще бъдат обявявани от министъра на образованието, младежта и науката. Те ще се определят за всяка текуща година в зависимост от нуждите на младите хора и от социално-икономическата среда в страната. Конкретните условия за кандидатстване и размера на отпусканата индивидуална финансова помощ се оповестяват от националния координатор – Националният център „Европейски младежки програми и инициативи”.
Стратегическите приоритети по програмата са: насърчаване на личностното развитие и икономическата активност на младите хора и подобряване на достъпа до информация и качествени услуги; повишаване на гражданската активност на младите хора; превенция на социалното изключване на младите хора в неравностойно положение; развитие на младежкото доброволчество; личностно и професионално развитие на младите хора в малките населени места и селските райони; развитие на междукултурния и международния диалог сред младите хора; усъвършенстване на младежката работа.
В изпълнение на програмата се очаква създаването на минимум 30 младежки информационно-консултантски центъра, активизиране участието на младите хора при решаване на младежки проблеми, увеличаване броя на младите доброволци (минимум 2000 души) осъществили дългосрочно (над 2 месеца) доброволчество, създаване на етичен кодекс на младежките работници и др.