Паметникът на загиналите воини в Джуранлийския бой в Стара Загора навършва 130 години

Паметник на загиналите воини в Джуралийския бой

На 26 юли преди 130 г. е бил тържествено открит (през 1881 г.) първият възпоменателен паметник от мемориалните паметници в Стара Загора, посветени на Руско-турската Освободителна война. Това е паметникът на загиналите българи и руси при защитата на Стара Загора в Старозагорския и Джуранлийския бой на 19 юли 1877 г.

Четири години след самото събитието на мястото тук е издигната пирамида. Монументът е построен по типовия проект на архитект Вокар. На тържеството преди 130 години е присъствал Руският консул Кребел, посрещнат тържествено от официалните лица и народа, съобщиха от пресцентъра на община Стара Загора.

И тази година на 31 юли Стара Загора ще отбележи 134 години от боевете за града. На Паметника на загиналите воини в Джуранлийския бой ще се съберат отново кметовете на селата Калитиново, Горно Ботево и Дълбоки, които по традиция заедно отбелязват тази дата.

В момента разчистваме активно около паметника – пространството е изчистено, окосено, изкастрени са клони. Утре с пясъкоструйка ще се почисти и самият паметник. В петък ще се насипва чакъл в местата на пътя до монумента – съобщи заместник-кметът на Община Стара Загора Белчо Белчев. В неделя той ще произнесе приветствие на мястото.

След освещаването на извезаното от жените на град Самара знаме в Плоещ, то е поверено на Трета опълченска дружина с командир младия подполковник Калитин. Подразделението е сред войските, които първи преминават Стара планина и с гърдите си срещат удара на прииждащата 40 000 армия на Осман паша, която в бърз марш е прехвърлена от Адриатическото крайбрежие до Тракия. Боят е страшен, след него поляните в местността Келеш кория са покрити с трупове, костите на загиналите се белеят месеци наред. След края на войната джуранлийци ги събират и погребват в костница северно от сегашната железопътна линия, а името на легендарния подполковник, издъхнал върху опърленото от барутните залпове знаме, сменя турското название на селото на Калитиново.

Кои са другите паметници, пред които признателна Стара Загора ще постави цветя и венци на 31 юли?
През 1902 г. по повод 25 годишнината от Старозагорския бой в централната градска градина е издигнат паметник, в който е вложена идеята за гробница на Защитниците на Стара Загора. Изработен е по типов проект и има форма на пресечена пирамида. Върху него изписано: От признателните старозагорски граждани; Въздигнат на 19 юлий 1902 год. и На падналите в боя на 19 юлий 1877 год. при Стара Загора.

Мавзолеят-костница !9 юли 1877 г., в който са положени тленните останки на мирни граждани, избити от настъпващата армия на Сюлейман, е завършен през 1910 г.с доброволен труд и дарения по инициатива на енорийския свещеник от църквата Св. Троица Георги Клисаров.

Идеята и набирането на средства за паметник на ІІІ опълченска дружина и подп. П.П.Калитин са свързани с дейността на Поборническото опълченско дружество Шипка и Доброволческото дружества Сливница в Стара Загора. Монументът е проектиран от арх. Атанас Донков и издигнат от каменоделеца Злати Амзов, с помощта на изпълнителя на орнаментите Теньо Ибушев, на скулптура Стоян Стоянов и художника Петър Ципоранов. Като форма представлява саркофаг, който се пази от стъпил върху него бронзов лъв. Текстове: Свобода или смърт и Освободена признателна България. Паметникът е издигнат по повод 50 годишнината от Старозагорския бой през 1927 г., а лъвът, символизиращ мощта на българите е поставен две години по-късно, през 1929 г.

Във връзка с отбелязването на 100 годишнината от Старозагорския бой е издигнат Мемориалният комплекс Бранителите на Стара Загора на Чадър могила (дн.парк Българско опълчение). Този паметник, наричан от старозагорци Самарското знаме, се превръща в емблема на нашия град

Цветя и венци ще бъдат поднесени и на паметника на загиналите във войните старозагорци в Парк Ал.Стамболийски (Парк Алана).



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам