БАН: Има тенденция за трайно заселване на българи в чужбина

Самолет

Тенденцията е за трайно заселване в чужбина и загуба на матерен език, става ясно от проучване на Института за икономически изследвания на БАН. Над 66% от българите, които живеят в Испания, харчат почти целия си доход по време на престоя в чужбина. Основно те са заети в 3 сектора – хотелиерство и ресторантьорство, строителство, транспорт, и печелят средно по около 900 евро на месец.

Това сочи изследване на българската диаспора в Западна Европа – трансгранична мобилност, национална идентичност и развитие, представено днес от Института за икономически изследвания на БАН, съобщиха от Мега Комюникейшън.

Една пета от сънародниците ни в Испания декларират, че имат по-добро самочувствие от испанците, а 73.32% – че не възнамеряват да се върнат в България през следващите 5 години, подчерта доц. д-р Веселин Минчев, заместник-директор на Института и ръководител на екипа. Според него тенденцията е за трайно заселване в чужбина, като вече се регистрира и начало на загуба на български език.

2.71% от децата на преселниците ни в Испания не знаят изобщо матерния си език, а в почти една трета от семействата се говори на български и на испански. Над 60 на сто от родителите не биха ги окуражили да учат, да работят, да се преселят и да се върнат у нас, става ясно от изследването. Проблемът не е, че сънародниците ни заминават в чужбина, а в това, че българските майки са загубили доверието си в нашата държава, подчерта и доц. д-р Йордан Калчев от ЮЗУ „Неофит Рилски”. Според него миграцията ще се отрази негативно на демографската картина в България – застаряване на населението, промяна на етническия състав и намаляване на квалифицираната работна ръка.

Като основна причина за заминаването си в Испания сънародниците ни посочват желанието да живеят при по-висок жизнен стандарт и да получават по-високо заплащане. Само 12,5% изтъкват, че са заминали, за да подпомагат семейството си или други близки, останали в България. Българите в Испания са особена категория емигранти – някои заминават в зряла възраст, гледат по-дългосрочно на преселването си в чужбина и се интересуват основно от начина на живот, обясни доц. Минчев.

Преди да заминат те са притежавали жилище, кола и земеделска земя. Имущественият им статус в Испания показва, че и там те харчат парите си за същите неща – 73.7 на сто са придобили нов автомобил, 26.5% – жилищен имот, а 0.6 на сто – земеделска земя. Близо половината от деклариралите 8.9%, че са собственици на акции и ценни книжа у нас, са закупили финансови инструменти и в чужбина, става ясно от изследването.

Получените резултати сочат, че 54.7 на сто от българите работят в компании на испански собственик, а 21.8% – при сънародници. 12.2 на сто са заетите като помощници в чуждо домакинство, а 7.9% – в земеделието.

Най-много от сънародниците ни – 15.9%, работят в хотели и ресторанти, 14.5 на сто – като домашни помощници, 11.1 – в строителството и 9.4 – във фирми за транспорт, складиране и съобщения. Като сектори, те се припокриват и с трудовата им заетост в България, коментираха икономистите на БАН. Според тях образователният статус на сънародниците ни в Испания също не е за подценяване – преобладават завършилите средно професионално или средно общо образование, но 14.9% са бакалаври, а 8 на сто – магистри.

Характерна разлика със завърналите се български емигранти е и начинът на заминаване в чужбина. Болшинството от българите, отишли да живеят и работят в Испания – 52%, са направили това чрез покана от близки и роднини, и само под 5 на сто – с индивидуален трудов договор или фирма-посредник. Близо една трета от тях декларират, че са заминали без предварителна подготовка, като в същото време 40% са започнали работа веднага, а други 14.8 на сто – до един месец.

Една от възможните причини за това са силно развитите емигрантски мрежи, коментира доц. Веселин Минчев. Изследването сочи, че българите са приети много добре от местните хора, административните власти и работодателите в Испания. Когато имат проблеми те предпочитат да се обърнат към сънародниците си там, приятели чужденци или да се справят сами, подчерта заместник директорът на Института.

По-малко от половината българи – 42.29%, общуват с близките си в родината веднъж седмично, 20.55 на сто поддържат контакт с тях ежедневно, а 21.74% – всеки месец, сочи още изследването. Според статистиката сънародниците ни там са 9-а по численост общност в Испания.

Проучването на нагласите на българите в Испания е част от проекта на Института за икономически изследвания на БАН за изследване на диаспората ни в Западна Европа. То се реализира от екип учени от БАН, УНСС, ЮЗУ „Неофит Рилски” и London Metropolitan University, като се финансира от Фонд „Научни изследвания. Проведено е тази година в 24 населени места на 15 испански провинции и е представително за две трети от преселилите се там 170 хил. българи.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам