40 лева става таксата за репатратор на автомобили в Стара Загора

За преместването на неправилно паркираните автомобили в Стара Загора със специалното съоръжение, известно като “паяк”, бе увеличена таксата от 30 на 40 лева, а ако преместването се преустанови на място, се заплаща 20 лв. Това бе одобрено единодушно от 43-ма общински съветници на заседанието от 30 юни т.г. при обсъждане на чл.22, ал.1 от Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Стара Загора, в който бе добавена и още една точка 3 – за принудително задържане на неправилно паркирани пътни превозни средства (със скоби) ще се заплаща такса 15 лева.

Увеличаването на сумите се налага с оглед на разходите, които Общината заплаща за поддръжка на “паяка” и на скобите, както и за повишаване на общинските приходи.
Почти без мотиви, старейшините стопираха приемането на първо четене на “Наредба за обществения ред при използване на превозни средства и общи площи на територията на Община Стара Загора”. Нейните основни изменения касаят т.нар. “зелена зона”, която се разширява на север до ул. “Августа Траяна” – на юг – до бул. “Славянски”, включително и Автогарата, на изток опира до бул. “Патриарх Евтимий” и на запад – ул.”Св. Отец Паисий”. В границите на “Зелена зона” 24 места са за кратковременно платено паркиране, 22 – за забранено паркиране и “закопчаване”, и 34 места – забранени за паркиране, от които автомобилите ще бъдат принудително отстранявания, информира  вестник Старозагорски новини.
“Наредбата уточнява понятията такса и глоба – каза за медията ни ресорният зам.-кмет Белчо Белчев. – Ако нарушителят бъде глобен за това, че спира неправилно, не можем да го санкционираме затова, че е паркирал неправилно, защото и двете са наказания. Т.е. не може за едно и също административно нарушение да се наложат две наказания, тъй като глобата и актът са административни наказания. Глобата е за това, че шофьорът не е спазил знак еди-кой си и е паркирал неправилно. Таксата се прилага, че му се “закопчава” или премества колата.
В Наредбата е уточнено кога се счита, че колата е вдигната и трябва да се плати таксата. Така нареченият процес на репатриране започва от момента, в който са поставени и четирите колана на паяка. Щом те са поставени, се счита, че автомобилът е вдигнат, независимо че още е на платното или на тротоара. Той няма да бъде освободен на място, дори гражданинът да дойде и да настоява за това.”
В продължение на повече от месец голяма група от специалисти са работили по новата Наредба, но за приемането й на първо четене гласуваха 22 общински съветници, а 16 се въздържаха.
“Въпреки че са осигурени необходимите средства за въвеждане в действие на новата наредба, общинските съветници не я гласуваха и ние сме с вързани ръце! – каза г-н Белчев. – Затова нека шофьорите и гражданите не се сърдят на общинската администрация!”



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам