Липа ще възстановява пчелина на Дядо Методий

От много време членовете на пчеларско дружество Липа в Стара Загора искат да подемат благородната инициатива за възстановяване пчелина на митрополит Методий Кусев, който по неговото време се е намирал на север от сегашния парк Аязмото, по посока на кв. Дъбрава.

Това заяви вчера пред наш репортер лидерът на старозагорските производители на мед Тодор Иванов във връзка с проведените традиционни празници на липите, в които старозагорските пчeлари взеха дейно участие. В подкрепа на тази инициатива Тодор Иванов изтъкна факта, че именно емблематичната за старозагорци фигура на Дядо Методий е била тази, която за първи път е поставила в България основите на модерното пчеларство, информира вестник Старозагорски новини. Той уточни, че за производство на мед дотогава са се ползвали т. нар. “тръвни” – наследство още от времето на първите славянски заселници на Балканския полуостров. Именно митрополит Методий Кусев е този, който внася от Западна Европа модерните днешни кошери и организира курсове, на които желаещите са могли да се научат на най-новото в областта на медопроизводството. Тодор Иванов допълни, че членовете на “Липа” безвъзмездно ще заселят бъдещия пчелин с пчелни семейства, но оттам нататък нещата ставали по-сложни. Пчеларите са категорични, че до пчелина ще бъде нужно да се изгради и помещение за центрофугиране на пълните пчелни пити, както и да бъде поставена съответната охрана. За това те смятат да говорят с новия Общински съвет в Стара Загора, след като минат изборите за местни органи на властта.
От дружество “Липа” са направили съответните проучвания, които са показали, че споменатият район е изключително медоносен. Според тях след време би могло да се помисли и за запазена марка на сладкия сок, която ще допринесе още за издигането на Стара Загора като туристически център.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам