Чуждите инвестиции в България намаляват

чуждестранни инвестиции

Чуждите инвестиции, които са очаквана глътка въздух за икономиката, продължават да намаляват. За периода януари – април 2011 г. те са отрицателни на -62.5 млн. евро при увеличение от 378.9 млн. евро през същия период година по-рано. Само през април те са на минус с 2.8 млн. евро, a през същия месец на миналата година са се увеличили с 326.2 млн. евро, показват данните на БНБ.

Само за един месец български фирми са изпратили в чужбина 254 млн. евро. Близо наполовина по-малко -130 млн. евро, са изтеглили от депозити задграничните компании. На годишна база по този показател има забавяне, показват данните на БНБ.

Привлеченият през януари – април 2011 г. дялов капитал възлиза на 234.7 млн. евро. Той е по-нисък с 56.2 млн. евро от дяловия капитал, привлечен през същия период на 2010 г. Постъпленията от инвестиции на чуждестранни лица в недвижими имоти обаче леко нарастват. Те са 52.1 млн. евро при 49.9 млн. евро за януари – април 2010 г., пише вестник Пари.

Най-големите нетни преки инвестиции в страната за първите 4 месеца на годината са на Австрия -116 млн. евро. На второ място е Кипър с 46 млн. евро, a на трето – Испания с 35.7 млн. евро.

Нетните плащания към Германия и Великобритания са по над 108. млн. евро, a за Япония са 50.3 млн. евро. Отрицателните потоци се дължат основно на нетни плащания по вътрешнофирмени кредити в съответствие с погасителните планове на предприятията, посочват от БНБ. По предварителни данни преките инвестиции в чужбина за януари – април 2011 г. се увеличават с 24.5 млн. евро, при увеличение в размер на 38.8 млн. евро за януари – април 2010 г.

„Нормално е едни инвестиции да влизат в страната, а други да излизат. Проблемът е обаче, че навлизащите не се увеличават и са основно във ВЕИ сектора, където има добра нормативна база, гарантираща възвръщаемост на вложенията, и в молове. Липсват обаче производствени инвестиции”, коментира заместник-председателят на Българската стопанска камара Камен Колев. Според него ниските данъци у нас не може да са единственият стимул, на които да се разчита като предпоставка за чужди инвестиции у нас. „Трябват още инфраструктура, добре работеща съдебна система, както и гаранции за правата на външните инвеститори”, допълни Колев.
Той обясни, че регулациите у нас се подобряват, но инвеститорите не са се разбързали да влагат парите си в България заради бюрокрацията, престъпността, корупцията и липсата на добра защита на тяхната собственост. Всички тези проблеми според Колев трябва да се преодолеят, за да има значителен ръст на инвестициите. В същото време обаче България може да извади ползи от сравнението с Гърция например. „В сравнение с други страни от региона, например на фона на Гърция, страната ни изглежда. доста по-добре”, коментира заместник-председателят на БСК и допълни: „Макроикономическите ни показатели са доста добри и това може да стане причина за увеличаване на чуждите инвестиции.” Според Колев някои фирми може да се изнесат от южната ни съседка и да преместят бизнеса си в България. Той обаче не очаква големи инвестиции извън ВЕИ сектора.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам