Започна Празникът на розата и минералната вода в Павел баня

Павел баня празник

С отриване на фотографска изложба “45 години от първия Национален празник на розата 1966 г.” вчера в Павел баня започна традиционният Празник на розата и минералната вода. Традицията за отбелязване на празник, свързан с поминъка на жителите от общината, е възстановена през 2005 г., когато по идея на кмета Станимир Радевски се провежда първият Празник на розата и минералната вода.

Едно от централните събития в тържествата е изборът на “Царица Роза”, който тази година ще се проведе на лятната сцена в центъра на града. За разлика от други подобни конкурси, тук жури е публиката, а избраната “царица” става представително лице на общината за периода до юни 2012 година. В конкурса могат да участват момичета от 18 до 24 години, пише вестник Старозагорски новини.
Част от програмата е Международният фолклорен фестивал, който се провежда за седма година. Организатор е общинският фолклорен ансамбъл “Детелини” и досега в него са участвали танцови ансамбли от България, Гърция, Турция, Македония Грузия, Индонезия и Русия. През тази година жителите и гостите на Павел баня ще станат още един път свидетели на богатството от багри и ритми на представяните пред тях песни и танци на ансамблите “Русская фантазия” и “Жемчужина” от гр. Лиски – Русия, състави и ансамбли от България. Освен концертните изяви на съставите, е предвидено и дефиле на участниците.

В събота на плажния комплекс ще бъде открито “Плувно лято ‘2011”. Тогава ще бъде избран и “Цар на минералната вода”. Той се избира от участничките в конкурса за “Царица Роза”. От 2004 година в Павел баня се провежда “Плувно лято” и от тогава са обучени над 150 млади плувци, голяма част от които печелят призови места на областни състезания.
Привечер централният площад ще се превърне в своеобразна изложба на открито. За първи път тази година всички 13 населени места от общината – градът и 12-те села, ще имат свои кътове на площада. Така гостите ще могат да се докоснат до бита, културата и традициите на региона, както и да опитат някое от традиционните ястия за всяко от селата. В специалното кулинарно шоу пък ще покажат майсторството си възпитаниците на Професионалната гимназия по ресторантьорство и хотелиерство.

Богатата съботна програма включва още шествие с песни и танци по улиците на града с участие на Мотоклуба, всички танцови колективи и кукерски състави. В карнавалните игри ще се включат кукерските състави от общината и участниците в Международния фолклорен фестивал. Повече от 300 са кукерите в общината. В този край ги наричат старци, а празникът, който се прави всяка година на Месни и Сирни заговезни – Карнавала. Кукерските състави от общината имат награди от много карнавали на маскарадните игри.
В неделя сутринта в розовия масив край Павел баня ще бъде отслужен водосвет. С участието на фолклорни състави ще бъде представян ритуалът “Розобер”. На територията на общината се отглеждат над 6000 дка българска маслодайна роза, а повече от 2000 дка са другите етеричномаслени култури – лавандула, мента, анасон.
След розобера следва още един ритуал – “Розоварене”, при който ще бъдат представени традиционни и съвременни методи. В общината има девет действащи розоварни. Две от тях представят античните методи на розоварене и са отворени за посещение на туристи, които могат да се запознаят с производството на розово масло и розова вода, да научат любопитни неща за розата и района.
Празниците ще завършат в неделя вечерта. На лятната сцена е концертът на участниците в Международния фолклорен фестивал и връчването на наградите. Финалът по традиция е народно веселие.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам