В Стара Загора подкарват автомобили с вода

автомобили гориво

Колкото повече поскъпват горивата в световен мащаб, толкова по-упорити стават опитите на българи да подкарат автомобилите си с… обикновена вода. В Стара Загора няколко ентусиасти вече са монтирали в колите си саморъчни устройства, които разграждат водата на кислород и водород, и помагат на автомобилите им да горят до 30% по-малко гориво.

Един от тях е Трифон Капитанов, който вече е твърдо убеден, че водородните автомобилни системи наистина икономисват гориво. Принципът е прост – ВОДА, ПРИМЕСЕНА С 20-ТИНА ГРАМА КАЛИЕВА ИЛИ НАТРИЕВА ОСНОВА НА ЛИТЪР се вкарва в електролитно устройство, което разделя кислорода от водорода. Водородът влиза в горивните тръби на автомобила и се смесва с горивната смес. Така колата гори по-малко газ или дизел. Експериментаторите твърдят, че на бензин системата няма ефект. Според Капитанов, устройството дава най-добър ефект при дизелови двигатели, стига да са с обикновена, а не с електронна помпа, пише вестник Национална бизнес поща.

Трифон Капитанов има малък сервиз за автомобили, които вкарва от Англия. За първи път ВИДЯЛ ПОДОБНО УСТРОЙСТВО НА ВНЕСЕН ОТ НЕГО ДЖИП и се запалил по идеята сам да си направи такова. Намерил доста информация и в интернет. Вече е изработил няколко устройства, които работят успешно. Едно от тях е монтирано в личния автомобил на приятеля му Иван Христов. Карам колата си с водородната система вече 4 месеца и съм много доволен, твърди Иван. Той направил тест-драйв, като изминал с една бутилка метан 190 км по магистралата към София с включена водородна система. С изключена система и същата бутилка метан Христов успял да премине едва 150 километра.

МЛАДИЯТ ПРЕДПРИЕМАЧ ГЕОРГИ СТОЕВ СЪЩО Е ИЗРАБОТИЛ СВОЙ ВАРИАНТ НА ВОДОРОДЕН ГЕНЕРАТОР. Капацитетът му обаче се оказал твърде малък. За да се постигне положителен коефициент на полезно действие, системата трябва да произвежда поне 2-3 литра водород в минута. Системата на Георги засега постига отделяне на 1 литър водород за минута, чието изгаряне успява единствено да компенсира черпената от генератора мощност за работата на електролизера. Затова Георги е свалил устройството и се е захванал да го усъвършенства.
Според експериментаторите, изобретението е безопасно, защото дори да се запали, отделяният водород е твърде малко, за да причини каквито и да е щети. Да си направиш подобно устройство обаче не е много евтино. САМО ЧАСТИТЕ ИЗЛИЗАТ КЪМ 400 ЛЕВА. Трудът и ентусиазмът са отделно, казва Иван Христов. За сметка на това инвестицията се избива за няколко месеца, ако минаваш по 200-300 километра на ден.

Макар и рядко, някои автомобилни концерни също вече произвеждат водородни оптимизатори при фабрични условия. Трифон Капитанов е виждал такива най-вече в Испания, но установил, че ефектът на оригиналните е много по- слаб от тези, които той сам е създал след много експерименти. Според Капитанов, едно от най- важните изисквания е водородното устройство да не консумира захранване от генератора повече от 15-18 ампера и ДА ПРОИЗВЕЖДА НЕ П0-МАЛК0 ОТ 2-3 ЛИТРА ВОДОРОД В МИНУТА. Според него, от литър вода се получават стотици литри водород. Икономията на гориво с водороден генератор се проявява най-отчетливо при извънградско шофиране.

Тримата ентусиасти вярват, че до десетина години (?!) водородната система толкова ще се усъвършенства, че автомобилите в света ще могат да вървят само с обикновена вода.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам