- 17.05.2011
- Posted by: admin
- Category: News
Съществуват поне три варианта за използване на паметника на връх Бузлуджа, това съобщи в Стра Загора по време на представяне на Държавния военно-временен план полк. Илия Налбантов от Министерството на отбраната. Той изнесе лекция на тема Изходни параметри за планиране на гражданските ресурси в интерес на отбраната на страната в рамките на свикания от областния управител Йордан Николов учебен сбор на членовете на Областния съвет по сигурността – Стара Загора и Щаба на Областния управител за координация при провеждане на Спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи (СНАВР).
Според полк. Налбантов „чинията на Бузлуджа”, както популярно наричат Дом-паметника на партията хората от региона, има този вид и конструкция, за да може лесно да бъде превърната във военен обект. Монументът е бил част от военновременната система на Варшавския договор, има три незивисими подземни електропровода, асансьор и вода. Нейният мащаб и конструктивни възможности позволяват монтажа на радиолокационни системи за наблюдение в огромен периметър, смята полк. Налбантов, съобщиха от пресцентъра на областна управа. Според него Българската академия на науките разполага с лазерно устройство за измерване на разстояние до 500 км., което няма подходяща установка за инсталиране.
От друга страна област Стара Загора не разполага със сеизмична станция и според мен тя може да бъде изградена тук, каза лекторът. Той счита, че мястото е подходящо и за монтаж на европейските компоненти за контрол на трафика на въздушното движение. Йордан Николов подкрепи идеята, че е необходима инвестиция за подробно изследване на паметника и изготвяне на конкретно предложение за неговото използване.
От началото на мандата си на областен управител той търси варианти за превръщането му в туристическа атракция. При посещението на официална делегация от Китай в края на миналата седмица той покани посланика на КНР у нас Гуо Йеджоу да посетят заедно мястото, за да предизвика интерес към превръщането на най-големия идеологически монумент в България в паметник на комунизма. Преди около година Николов поиска становище за бъдещото стопанисване и управление на недвижим имот Дом паметник комплекс връх Бузлуджа, и за евентуалното му превръщане в музей на тоталитаризма.
Той осведоми с писмо премиера Бойко Борисов и министрите на културата – Вежди Рашидов, и на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, че поради отдалечеността на имота и невъзможността да бъде осигурена денонощна охрана, той е обект на неправомерни действия и грабежи. В резултат на взломни кражби е разграбено движимото имущество, причинени са и вреди на конструкцията на сградата, което я прави неизползваема и дори опасна. В писмото на областния управител от юни 2010 се уточнява, че Дом паметник комплекс връх Бузлуджа, като имот частна държавна собственост, е в управление на областния управител.
Докато земята, като част от Национален парк-музей Шипка – Бузлуджа, е публична държавна собственост и е в управление на Министерството на културата. Йордан Николов и полк. Илия Налбантов бяха единодушни, че монументът може да бъде превърнат в туристическа атракция, наред с другите възможности. С помощта на полк. Налбантов, който е и директор на Асоциация Джордж Маршал – България, и учени от БАН ще бъде подготвено мотивирано становище за възможностите за многофункционално използване на паметника, което ще бъде изпратено до съответните ведомства.