Унищожават в чужбина опасната отрова от Агробиохим

Проблемът с опасния химикал ацетонцианхидрин, който се съхраняваше в 15-тонна цистерна на площадката на бившия “Агробиохим”, вече е решен, съобщи директорът на РИОСВ – Стара Загора, Пенка Начева. Тя припомни, че операцията е започнала в края на април с източване на ацетонцианхидрина, като са взети всички мерки за избягване на риска от разлив и замърсяване на околната среда.

Препаратът е бил съхранен в специални съдове, отговарящи на изискванията за съхранение на подобни опасни вещества. Площадката е почистена. Ацетонцианхидринът е извозен и съхранен временно на площадката на фирма “БалБок Инженеринг”, която има разрешително от Министерството на околната среда и водите за извършване на дейности по третирането на отпадъка, пише вестник Старозагорски новини.

Опасният химикал ще бъде извозен с камиони и ще бъде обезвpеден в чужбина, където има съответните условия за това, поясни Пенка Начева. Средствата за извозването на ацетонцианхидрина и почистването на района са над 100 хиляди лева и са отпуснати безвъзмездно от Предприятието за управление на дейности по опазване на околната среда (ПУДООС).

Ацетонцианхидринът е лесновъзпламеняващ се, взривоопасен и токсичен продукт, използван като суровина в производството на метилметакрилат от”Агробиохим” АД – Стара Загора. След обявяването на дружеството в несъстоятелност през 2001 г. на площадката е останал метален резервоар с 15 тона от опасния препарат. През април 2007 г. Старозагорският съд е разпоредил “Агробиохим” АД да освободи резервоара, но тъй като дружеството не съществува, проблемът остава висящ, което се потвърждава при проверка на РИОСВ през 2008 година. През 2010 г. пък отровата е прехвърлена за управление на Областната управа, с чието съдействие най-после е намерено решение.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам