Строителни неудачи тормозят Регионален исторически музей – Стара Загора

По повод появилите се строителни недостатъци в гаранционния срок на обект Регионален исторически музей – Стара Загора, стана практика да си пишем писма, да правим протоколи и съвещания с фирмата изпълнител, с проектантите, със строителния надзор и с възложителя, но за съжаление почти не стигаме до консенсус – жалва се пред медията ни инж. Митьо Славов, директор на Дирекция “Строителство и инвестиции”.

– Тъй като непрекъснато спорим с изпълнителя “Пи Ес Ай”, следващото съвещание е обявено на 12 май т.г. в Музея. Въпросът е обществен и затова каня да присъстват всички медии, за да се разбере истината и да се сложи точка на това взаимно прехвърляне на вини. И ако не материални, поне морални санкции да понесат виновните.”
Инж. Митьо Славов заяви, че “Пи Ес Ай” не желае да си оправи в гаранционния срок определени видове работи и търси всякакви други причини. Оказва се, че досега са написани 16 писма до “Пи Ес Ай”. Има и три протокола, пише вестник Старозагорски новини.
“Жалкото е, че хората, които са изпълнявали обекта, вече не работят в “Пи Ес Ай”. Същото се отнася и за инвеститорския контрол, и за възложителите, в лицето на ръководителя на обекта арх. Иван Георгиев, тогава зам.-кмет – нерви се инж. Славов. – Получава се преливане от пусто в празно. Аз като строител съм възмутен от държанието на изпълнителя и на хората, които сега са в общината. Говори се по принцип кое как трябва да се направи, но ситуацията си остава същата. Направихме съвещание, на което се поставиха срокове и отговорници, губим си времето да се събираме, да се лъжем, да си прехвърляме вините.”
Пред медията ни директорката на Регионалния исторически музей доц. д-р Светла Димитрова съобщи, че е бомбардирала общинската администрация с писма за проблеми по сградата, които все повече се задълбочават.

“Откакто сме влезли в сградата, непрекъснато ни сюрпризират проблеми в резултат на недобре свършена работа от строителите. И на западната, и на източната фасада има отлепени плочи, които са опасни за живота и здравето на минувачите или посетителите. Реална е опасността те да паднат върху стъклата и да ги счупят и не ми се мисли как ще се възстановяват след това”, жалва се Димитрова.
Директорката на Музея показа избилата влага и мухъл на западната стена в Античната улица, течовете в канцеларии, библиотеката и лекционната зала, надигнатите плочи на четвърто експозиционно ниво.
Според нея изключително сложна е и ситуацията с климатиците. През зимата те не топлят, а обледеняват. Явно е допусната техническа грешка при монтажа. В резултат на това на Античната учила температурата е максимум 11 градуса, а на първо експозиционно ниво – до 12-13, при изискуема температура 18-20 градуса. “На целия студ, който берем, при безкрайно малкия ни бюджет и всички “напъни” да вържем двата края, се налага да плащаме месечно по 6000 – 7000 лева за ток, което просто ни връзва ръцете за всякакви други дейности, свързани с пряката ни работа”, допълни Димитрова.
Припомняме, че миналата година сградата на Регионалния исторически музей беше обявена за Сграда на годината. А сега синдромът на недобре свършената работа мъчи и тази емблематична за Стара Загора и областта сграда. Същата беше и си остана и ситуацията след ремонта на Регионална библиотека “Захарий Княжески”.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам