600 милиона пчели излизат на паша в Старозагорско

пчели пчелари

Повече от 600 милиона пчели се готвят всеки момент да излязат от кошерите и да накацат де що е цъфнало по старозагорските полета. До края на есента те трябва да съберат поне 2000 тона мед, за да задоволят постоянно нарастващия в Европа глад за българския пчелен еликсир.

Европейците изкупиха всичкия ни миналогодишен мед и капка не оставиха, каза със задоволство председателят на старозагорското пчеларско дружество Липа Тодор Иванов. Страната ни е изнесла близо 12 000 тона мед, като най-голям консуматор по традиция си остава Германия с около 4000 тона.
Във водената от Тодор Иванов организация членуват 68 пчелари, но общият им брой в областта надхвърля 2000. Те са с 15 – 20% повече в сравнение с миналата година, заради многобройните възможности за финансиране по европейски програми. Ако приемем, че всеки от тях гледа средно 10 кошера, а в един кошер обичайно живеят около 30 000 пчели, сметката, че в Старозагорско се трудят около 600 милиона пчели, може да излезе приблизително вярна, смята Тодор Иванов. Истината обаче е, че никой в момента не може да каже колко точно са пчеларите в България, пише вестник Национална бизнес поща.

Едни от тях се занимават професионално, други любителски, трети се водят земеделски производители, но не всички са регистрирали кошерите си.

В следващите години освен по тези програми, пчеларството ще бъде подпомогнато и с препарати за лечение от акари, които често убиват цели пчелни семейства. Глупости са слуховете, че у нас имало много измрели пчели заради японска радиация, категоричен е Тодор Иванов. Пчелите са вид, съществувал без да еволюира вече милиони години, и са много по-устойчиви от хората, а най-големият им враг е човекът, казва опитният пчелар.
Като цъфне рапицата напролет, пчеларите ще наблюдават внимателно поведението на пчелите. Миналата година в Старозагорско за първи път имаше огромни площи с рапица, от чийто жълт цвят се оказа, че пчелите стават много агресивни и жилят минувачите. За сметка на това медът от рапица има много ценни качества и бързо се изкупува, казва Тодор Иванов.

Заради нарасналото търсене цената за килограм мед на едро се е стабилизирала на около 2.10 евро. Подобна цена не гарантира големи печалби, но е сравнително изгодна, което кара много земеделци да се ориентират към доходоносната ниша.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам