- 14.04.2011
- Posted by: admin
- Category: News
Първа по рода се среща на бившите политически затворници от Старозагорския затвор организираха вчера в залата на Регионалния исторически музей Съюзът на репресираните от комунистическия режим в България и политическа партия “Новото време”.
“Форумът, на който присъстваме днес, е важен по няколко причини, но основната от тях е, че в момента наблюдаваме ревизиране на най-новата ни история в полза на т.нар. “комунистическо минало”, заяви на откриването на срещата председателят на “Новото време” Емил Кошлуков, самият той прекарал няколко години в една от килиите в Старозагорския затвор по времето на тоталитаризма. В срещата участваха областният лидер на Съюза Димитър Митев, общинският председател на “Новото време” Александър Желязков, бивши политзатворници, журналисти и граждани, пише вестник Старозагорски новини.
В словото Емил Кошлуков подчерта колко е важно спомените на пострадалите от тоталитарното минало да останат в паметта на хората и най-вече на историците. Той бе категоричен, че идните поколения не бива да остават с впечатлението, че 45 години България е била най-коленопреклонната пред бившия Съветски съюз страна, в която дисидентството не е намерило благодатна почва. Кошлуков изрази съжалението си, че все още “затворническият период” в българската история не е намерил своето място в учебниците. В замяна на това според него в страната ни върви процес на пълзяща реабилитация на комунизма и отново призова присъстващите да запишат спомените си, за да не може историята за зверствата на тоталитарния режим да бъде пренаписана от демагогстващи историци.
В подкрепа на българското дисидентство бившият политзатворник Фреди Фосколо съобщи, че по онова време отрядът на политическите затворници в Старозагорския затвор не е падал под 200 души. Той припомни случай от пролетта на 1971 година, когато четирима затворници са избягали през прокопан под стените на затвора тунел, за който е знаел половината Старозагорски затвор, но не се е намерил Юда, за да съобщи на охраната. Фосколо разказа и за бунта на политическите затворници от октомври 1969 година, вследствие на който е бил убит един от тях, а останалите получили вътрешни присъди от по 20 години. А осъденият като член на забранения БЗНС “Никола Петков” Петко Илиев напомни за движението на горяните, което няма аналог в нито в една от страните на т.нар. “социалистически лагер”.
Според организаторите, срещите трябва да продължат докато има още живи, пострадали от тоталитарния режим, а инициативата след тях трябва да бъде подета от техните наследници. На тези срещи, както и вчера, трябва да участват историците от Регионалния исторически музей в Стара Загора. Присъстващите изразиха своето възмущение от факта, че до този момент нито едно Народно събрание не е осъдило комунистическата идеология, като я приравни към фашизма и националсоциализма.
По-късно бившите политзатворници направиха посещение на килиите си в Старозагорския затвор и присъстваха на панихида за загиналите им другари и съмишленици.