Основен замърсител в Старозагорско са финните прахови частици, тежките метали в тях с в минимални количества (видео)

екология Стара Загора

Няма трайни увреждания на околната среда в Старозагорска област. Основните замърсители са финните прахови частици и азотните оксиди, като основен източник и причина за тях е автомобилният трафик. Това показват резултатите от проекта Оценка, намаляване и предотвратяване на замърсяването на въздуха, водата и почвата в регион Стара Загора.

Той се реализира от голям екип от учени от Тракийския университет в Стара Загора, под ръководството на проф. Цанко Яблански. Проектът е на стойност 637 хил. евро и се изпълнява с финансовата помощ на Норвежка програма за сътрудничество. Със средствата е оборудвана специализирана лаборатория в университета, която разполагат с най-модерната техника за изследване на наличие на тежки метали, и за анализ как различни замърсители влияят на въздуха, почвите, водите и живата природа.

Подборни резултати бяха представени от екипа от учени на конференция в Стара Загора.

Изследванията доказаха, че най-голямият замърсител в Стара Загора са фините прахови частици и азотните оксиди на натоварените кръстовища и основните пътни артерии в града. Прахът се вдига от движението на гумите и най-вече от тежкотоварните автомобили. Улиците трябва да се мият често и да се приложи нова транспортна схема, която да облекчи движението на автомобилите, каза проф. Цанко Яблански.

Фините прахови частици, до известна степен, са следствие и на специфичното географското разположение на Стара Загора. Намираме се в подножието на хълмове, които са част от Средна горя. При валеж се свлича пръст, която попада по улиците.

При подготовката на следващия проект ще предложим изграждане на дренажни съоръжение в подножието на хълмовете, за да не се допуска свличане на пръст, коментира проф. Яблански.

Благодарение на модерната апаратура, при пробите са констатирани тежки метали във фините прахови частици, но са в малки количества и не са опасни, заяви проф. Яблански.
Иследвани за тежки метали са също и води, почви, растения и животни.

Няма количества, които да са опасни. Няма високи концетрации и на полигона, дори няма по-високи стойности на желязо, спрямо други пунктове, коментира още проф. Яблански.

В Стара Загора няма металургично производство, което да имитира тежки метали. Затова експертите обясняват тяхното наличие във финните прахови частици в резултат на пренос от други региони.

В рамките на проекта екип от специалисти от Университетска болница – Стара Загора извършиха здравен скрининг. Той обхвана 14% от ученици, навършили 18 години от общообразователни училища в Стара Загора, Чирпан, Раднево, Гълъбово, Гурково и Казанлък.

По отношение на функционалните изследвания на дихателната и сърдечно-съдовата система, отклонения са установени при деца във всички общини, с изключение на учениците в Гурково. Но в никакъв случай не може да се говори за заболявания. Аграрен факултет при Трайкийски университет реализира проекта в партньорството на община Стара Загора, Екоцентър, Държавния университет в граз Осло и Университета по естествени науки в град Оз, Норвегия.

Пробметът със замърсяванията на въздуха е сред основните приоритети и на Регионалната екоплатформа. Нейното учредяване е резултат на дългогодишната съвместна работа на Търговско-промишлена палата – Стара Загора, Гражданско обединение – Стара Загора и други организации и институции в града, които имат пряко отношение към екологичните проблеми на региона. Тези усилия доведоха до приемането на Старозагорска област в Европейската Мрежа на европейските клъстери и региони за екоиновации и инвестиции в екологията ECREIN.

 

Видеото в сайта на youtube

 

Евдокия Манева, зам.-министър на Министерството по околната среда и водите Видеото в сайта на youtube



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам