Преди 67 години един старозагорец свали в една атака две летящи крепости

Навършиха се 67 години от едно знаменателно събитие от Втората световна война. На тази дата през 1944 година роденият и възпитан в Стара Загора летец-изтребител подпоручик Христо Костакев извършва нещо непознато в световните авиационни анали – в една атака сваля над София два вражески самолета. Това припомни за медията ни Николай Лазаров, внук на подпоручик Костакев.

Преди 67 години България се намира в състояние на “символична война” със САЩ и Великобритания. Нито един наш войник не стъпва на територията на двете велики сили, но въздушните им армади се устремяват към страна ни.
На 30 март многобройни ята англо-американски бомбардировачи Б-17 “Флаинг фортрес” (б.р. – на български “Летящата крепост”) и Б-24 “Либерейтър”, придружени от изтребители за далечно съпровождане П 38 “Лайтнинг”, се устремяват към София. Целта им (както и в предходните атаки) – разстилане на “бомбен килим” над столицата, пише вестник Старозагорски новини.
На този ден подпоручик Костакев е единственият летец в летището. Болен на легло, с гнойна ангина, към 10 часа сутринта е събуден от тревожния вой на сирените. Тичешком излиза на плаца, дооблича се там. Тук единствен е бил самолетът на командира на полка – немският изтребител “Месершмит” 109 Г. Без да се колебае, старозагорецът бързо взема най-чудатото решение в живота си – да полети в бой, макар и болен, при това на незачислен нему самолет.
Достигнал 8000 м височина, Костакев открива многобройна въздушна армада към подстъпите за София. Веднага се насочва към челната, най-лявата “крепост” от колоната, състояща се от 60 самолета в сгъстен клинов строй. Необезпокояван от изтребители, той атакува отдолу избраната цел и още с първата атака прострелва “Крепостта”. Улучва я в бомбения отсек и във въздуха отеква невероятен по сила взрив. От детонацията се взривяват бомбите в съседния бомбардировач и той също експлодира. Така само в една атака героят сваля две вражески машини. Загиват 18 от общо 20 души екипажи, но във верижните експлозии попада и самолетът на Костакев, който става неуправляем. Единствено невероятното му пилотско изкуство му позволява да приземи изранената машина и да излезе от нея без нито една драскотина.
Героят на България е завършвал с отличие гимназия в родната си Стара Загора. През 1939 година, успешно издържал конкурсен изпит, е приет за летец сред бъдещите офицери от тогавашното Военно училище в София. През лятото на 1941 година, заедно с други юнкери-летци, е на тримесечна специализация в Кралската въздухоплавателна академия в гр. Казерта – Италия, а на 30 януари 1942 година получава първото си офицерско звание – подпоручик. Следва изтребителната школа в Долна Митрополия и служба в състава на знаменития 3/6 изтребителен орляк (полк), базиран на летище Карлово. Там се запознава с “месершмита”, с който през февруари 1944 година е включен в състава на бойния разчет в полка за борба с влитащите над територията англо-американски самолети.
“Светлата дата” 9 септември се оказва преломен момент в съдбата на героя. За комунистическата власт той е само “царски офицер”, при това воювал срещу съюзниците. Изхвърлят го от авиацията, известно време учителства в димитровградското село Златополе. По-късно се завръща в родния си град, където постъпва на работа на летището. До летателна работа обаче не е допуснат и завършва трудовия си път като управител на стола на летището. Умира на 19 юни 1994 година, без да узнае, че на 6 май същата година заради бойните му заслуги е повишен в звание “полковник” от запаса.
“Дядо ми имаше много ордени и медали, но не държеше много на тях. Най-скъп обаче му беше орденът “Кръст за храброст” IV степен, който бил получил за подвига си”, разказва за него внукът му Николай Лазаров. Потомъкът на героя сподели и за пословичната скромност на дядо си, за неговата отдаденост към приятелите, за обичта му към моторите и небето, от което е бил лишен. И всяка година на паметната дата отива да се поклони на гроба му на Старозагорските гробища.
За подвига на подпоручик Костакев напомня паметната плоча с неговото име на бул.”Руски” в Стара Загора.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам