- 29.03.2011
- Posted by: admin
- Category: News
Изложен на капризите на времето, очаква да бъде предаден за скрап вагон от личния влак на българския цар Фердинанд. По време на Балканската война влакът е домувал на гара Стара Загора, където е бил и щабът на Върховното главно командване. По-късно, вече по времето на т.нар. “социалистическо общество”, личната влакова композиция на царя е била разпарчосана и в средата на 50-те години на миналия век един от нейните вагони се е завърнал на гарата в Стара Загора.
“Работя вече 28 години в структурите на БДЖ и през всичкото това време вагонът беше тука”, съобщи Николай Гичев от дружество “Приятели на старозагорския музей”. Железничарят, който е и активен член на клуб “Традиция”, съобщи, че въпросният вагон е произведен през 1912 година в германския град Гота и дълго време е служил вярно на двама царе и техните семейства. Допреди няколко години в него са домували дежурните работници от служба “Възстановителен влак”, а сега просто ръждясва с катинари на вратите. Възрастни служители на БДЖ от Стара Загора разказват, че в началото в него е имало няколко реда пердета, часовник, който е показвал едновременно западно-, средно- и източноевропейско време, барометър и специално котелно помещение за отопляване на височайшите особи. При едно от почистванията му са открити замазани с боя седефени инкрустации, които и да днес правят впечатление с майсторската си изработка, пише вестник Старозагорски новини.
Вагонът от царския влак има спално помещение, кабинет и обширен салон, в който най-вероятно са заседавали висшите военни от тогавашната българска армия. Возило от същата композиция преди време е имало и на гара Пловдив, но във връзка със състоянието му е бил предаден за скрап. Общо от царската композиция са останали сравнително запазени три вагона, които в момента се намират в железопътния музей в Русе.
“Нашата идея е този вагон да бъде възстановен, за което ще е нужна инициатива на Регионалния исторически музей, който да направи съответното предложение на Общинския съвет в Стара Загора”, сподели пред наш репортер Николай Гичев. Той предлага това да стане във връзка с приближаващата стогодишнина от началото на Балканската война и дава идея вагонът да бъде прикачен към т.нар. “септемврийски” локомотив пред гарата. Според него локомотивът и вагонът са почти на една и съща възраст, пък и съвсем не е доказано, че именно тази парна машина е карала въстаници през 1923 година. Гичев смята, че такава инициатива би била добре дошла за Стара Загора, откъдето през 1912-1913 година са били командвани войските, участвали в покрилите се с неувяхваща слава битки при Люлебургаз, Чаталджа и Одрин. Предложението на Гичев се посреща с особен интерес от местната структура на ВМРО, чийто доскорошен председател, а сега член на националното ръководство на “войводите” Кристиян Петков е категоричен, че твърдо ще подкрепи патриотичната идея.
“Само че трябва да се бърза, покривът на вагона е пробит и тече, малко време остава и ще загубим тази реликва от българската история”, подчерта Петков.