- 24.03.2011
- Posted by: admin
- Category: News
Задължителното членство на занаятчиите в професионалната им камара отпада. Занапред те ще членуват доброволно в съсловната организация. Това са част от промените в Закона за занаятите, които бяха одобрени от парламента на второ четене.
Измененията в закона предвиждат Националната занаятчийска камара да се превърне в доброволно сдружение, регистрирано по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, съобщиха от пресцентъра на министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Тя ще изготвя планове и правила за обучение по всеки отделен занаят, както и правилници за провеждане на професионални изпити от регионалните занаятчийски камари. Правилниците обаче трябва да бъдат съгласувани с Националната агенция за професионално образование и обучение.
С друга промяна законът постановява, че лица, които имат дипломи от легитимни учебни заведения за упражняване на съответния занаят, вече няма да бъдат задължени да се явяват на допълнителни изпити пред занаятчийската камара.
В списъка със занаятите остават общо 57 дейности, вместо досегашните 126. Отпадат нетипични за занаятчийството браншове като корабостроене, реклама, дизайн, строителство и други.
Законът задължава занаятчиите да се регистрират по БУЛСТАТ, за да упражняват дейността си. Премахва се досегашната забрана за регистрация по ДДС, като това е начин занаятчиите да могат да възстановят разходите си за материали.
Като цяло промените в Закона за занаятите облекчават условията за упражняване на занаятчийска дейност. С тези изменения за първи път се създават правила инвалиди и лица в неравностойно положение да бъдат квалифицирани, за да участват пълноценно в стопанската дейност.