КНСБ иска по-висока цена на въглищата от Мини Марица-изток

Да се увеличи цената на добиваните от “Мини Марица-изток” лигнитни въглища или поне връщането й на нивото от преди година – 74.56 лева на тон условно гориво, настоя президентът на КНСБ Пламен Димитров. Ръководството на конфедерацията е на двудневно посещение в ТЕЦ “Марица-изток 2” и “Мини Марица-изток”.

Според Димитров сегашната цена на въглищата – 71.50 лева, не дава достатъчно възможности нито за инвестиции и ремонти, нито за подкрепа на доходите на работещите в най-голямото въгледобивно дружество в България. Искането на синдикатите е цената да достигне до 79 лева на тон условно гориво, но като начало ще приемат и връщането на старото ниво. Корекцията трябва да е факт до средата на годината. По мнението на синдикатите, това не би трябвало да се отрази на крайната цена на електроенергията. С новата цена на въглищата и натоварването, което има в момента, дружеството няма да има проблем с изпълнението на годишната програма.
“Инвестициите в “Мини Марица-изток” трябва да се правят със собствени ресурси и привлечени средства, искаме аргументи, които да ни убедят, че развитието на дружеството минава през заем”, категоричен е Пламен Димитров. По думите му е необходимо да се знае ясно как ще се гарантира той и дали е изгоден.
Синдикатите изразиха и твърда подкрепа за изграждането на два нови енергоблока на площадката на ТЕЦ “Марица-изток 2” и смятат, че и централата, и мините трябва да останат държавни.

Второто искане на КНСБ е свързано с повишаване на заплатите в “Мини Марица-изток”, които не са променяни от две години. “Поискахме от изп. директор Евгени Стойков буквално в следващите седмици да започне договаряне на мерки за компенсиране на доходите на работещите в мините, каза още синдикалният лидер. В момента средната работна заплата в дружеството е 1330 лева, а работещи в него – 7274. Компенсациите могат да бъдат чрез ваучери, еднократни суми, проценти или комбинирани, оставяме вратата отворена”, твърдят от КНСБ.
По време на посещението ръководството на конфедерацията е установило, че условията, при които работят хората, не са променени от няколко години – например подходите към трите рудника и пътят към ТЕЦ 2. Затова те поеха ангажимент да съдействат за ремонти и за възстановяване на пътищата.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам