AES прекрати договора с изпълнителя на новата ТЕЦ в Гълъбово

На 21 март 2011 г. AES прекрати договора си с Алстом Пауър за изграждането на ТЕЦ AES Гълъбово, следвайки продължителните трудности със завършването и пускането в експлоатация на централата в рамките на предварително договорените срокове, съобщи ръководството на американската компания инвеститор.

Още в понеделник служителите на френската “Алстом Пауър” – главен изпълнител на обекта, са били предупредени да напуснат площадката.
В прессъобщението се уточнява, че AES ще поеме довършителните работи в свои ръце и възнамерява в най-кратки срокове да проведе последните тестове и изпитания, необходими за получаването на разрешително за въвеждането на централата в експлоатация.  Това ще бъде окончателната стъпка от дългия и сложен процес по пуска на ТЕЦ “AES Гълъбово”, който е основно приключен.
“Алстом Пауър” – една от двете компании в света, произвеждащи котли, годни да изгарят български лигнитни въглища, бе избрана за главен изпълнител след проведен през 2006 година търг. Нейно задължение беше да проектира, оборудва и построи основните мощности на централата. Първият блок на централата трябваше да заработи в края на 2008 г., а вторият блок – 6 месеца по-късно. “Поради  проблеми от разнороден характер, с които “Алстом” се сблъска в процеса на осъществяване на проекта, двете страни по договора се споразумяха да отложат окончателния пуск на мощностите за края на 2010 г. Тъй като централата не бе завършена и пусната в търговска експлоатация до тези по-късни дати, AES взе решение сама да завърши въвеждането в експлоатация на блоковете на централата”, се казва още в прессъобщението. Според главния ръководител на компанията у нас Питър Литгоу тази инвестиция е от изключителна важност и АЕS ще хвърли всички сили за успешното пускане на централата в търговска експлоатация във възможно най-кратки срокове, пише вестник Старозагорски новини.
Проектът за изграждане на заместващата мощност на ТЕЦ “Марица-изток 1” датира от 1997 година. След 7-годишни преговори, проточили се в мандатите на три български правителства, първата копка бе направена на 6 юни 2006 година. Обявено бе, че това е първата голяма електроцентрала, която се изгражда в България за повече от 20 години. Инвестицията възлиза на 1.3 млрд.евро. Американската компания AES, която е собственик на централата, предостави 30 процента, а останалата част се кредитира от консорциум от финансови институции, в който влизат ЕБВР, Calyon, BNP Paribas и ING Bank.

Според договора “Алстом” имаше ангажимента да използва технологиите си за чисто изгаряне, като осигури двата котела, работещи с пулверизираща горивна система, две парни турбини и два генератора.
От представителството на “Алстом” посочиха, че заради неспазване на условия по договора компанията е завела дело в Лондонския международен арбитражен съд още преди инвеститорът да вземе решение за прекратяване на отношенията.

При посещението си в ТЕЦ “Марица-изток 2” миналата седмица министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков съобщи, че заради неспазените срокове за включване в енергийната система на страната, от началото на тази година AES плаща неустойки на българската държава.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам