Петко Балабанов: В строителството – положението вместо да се влошава, става безнадеждно

Петко Балабанов

Голяма грешка допуска и най-сериозният инвеститор в строителството – държавата. Появи се тенденцията един от показателите при обществените поръчки да е отложеното плащане. Общините също го вкараха в условията за поръчките. Имаме такъв пример в Стара Загора с 8-ма детска градина – 800 хил. лева с 6 месеца отложено плащане, коментира инж. Петко Балабанов, управител на Ферал ООД.

Петко Балабанов ще навърши 50 години на Еньовден (24 юни) т.г. Роден е в Стара Загора. Със съпругата си Мариана са заедно от 25 години и имат 2 дъщери – студентки в Тракийския университет. Г-н Балабанов казва, че и днес да го върнат четвърт век назад, би избрал същата жена завинаги. В свободното време обича да ходи на лов и риболов, а за да има още едно мъжко присъствие в дома им в село Борилово, където живеят от 2 години, си е взел овчарката Рик.

– Г-н Балабанов, каква е ситуацията на строителния пазар в навечерието на пролетта?

– Положението вместо да се влошава, става безнадеждно – към това състояние вървим. На местно ниво бюджетът на Община Стара Загора от 2 години е рестриктивен и при задълбочаваща се криза кое е първото логично управленско решение – да бъдат отрязани всички инвестиции и капиталови разходи, и да се оставят само най-най- аварийни и неотложни ремонти. ПОЯВИ ЛИ СЕ НЕЩО, ВСИЧКИ СЕ ВТУРВАТ. 35 фирми кандидатстват в търга за изпълнението на проекта за рехабилитация на улиците и пътната мрежа в кв. Железник.
От друга страна, точно строителният бранш е индикаторът на бизнес климата – първи усети кризата и първи ще излезе. Според мен обаче, това няма да стане факт преди края на следващата, че и на по-следващата година. Аз съм и в ръководството на регионалната строителна камара и имам някакъв поглед над бранша. Когато преди 3-4 години приеха Закона за централния професионален регистър на строителите, се регистрираха 4500 – 5000 колеги, сега са останали 2500 – 3000.

– Не е ли ненормално строителните фирми в малка страна като нашата да са чак толкова много?

– Разбира се, че не е нормално. В БРАНША СЕ ПОЯВИХА ЛАИЦИ. Всеки, който бе понатрупал някакви средства – търговци, адвокати и т.н., решиха, че ще са и предприемачи. Само че предприемаческото строителство не е за всеки. Това е оздравителното влияние на кризата – да изчисти от един пазар всичко негодно и неустойчиво. Аз съм в частния бизнес от 1991 г. и съм свидетел как и КРИЗАТА С ХИПЕРИНФЛАЦИЯТА ПРЕЗ 1996-97 Г. ИМАШЕ СЪЩИЯ ЕФЕКТ – УНИЩОЖИ СЛАБИТЕ ИГРАЧИ ВЪВ ВСИЧКИ СФЕРИ И след тази криза ще останат сериозните фирми, тези с традиция, с умение да работят професионално, без значение от размера им. Аз например преди 3-4 години имах 60 строителни работници, сега са 10. Имах 3 склада, сега е един. Като няма обекти, няма къде да се продават и строителните материали. Животът не може да спре – хората се нуждаят от домове, от ремонти на тези домове… За мен това е бъдещето на строителите. ГОЛЕМИТЕ ОБЕКТИ СЕ ИГРАЯТ НА ТЪРГОВЕ, ПРИ КОИТО ВЕЧЕ АБСУРДЪТ Е ИЗУМИТЕЛЕН. Бях консултант на един търг в Павел баня за ремонт на улици и тротоари. Цената тръгна от 1 350 000 лв. без ДДС, имаше фирми, които дадоха оферта от 560 000 лв., а това е абсолютно нереална цена за що-годе качествено изпълнение. Цената може да играе с около 10% от нормалната средна цена, ако се държи на качество и безопасност, хайде – 20% да е, но оттам нататък гаранции не може да има.
Голяма грешка допуска и най-сериозният инвеститор – държавата. Появи се тенденцията ЕДИН ОТ ПОКАЗАТЕЛИТЕ ПРИ ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ ДА Е ОТЛОЖЕНОТО ПЛАЩАНЕ. Общините също го вкараха в условията за поръчките. Имаме такъв пример в Стара Загора с 8-ма детска градина – 800 000 лв. с 6 месеца отложено плащане. И какво правиш – обезкървяваш строителя или товариш следващата администрация. И каква точно е ползата от това и за държавата, и за строителя? И други безумни изисквания има като огромен обем изпълнено строителство от точно определен вид.
В момента държавата обръща внимание само на инфраструктурата – тя е много важна наистина, но не може да подаваш ръка само на пътностроителните фирми. Вярно, че и те са зле с тези отложени и нередовни плащания – дори най-големите, но все си мисля, че трябва да има по-цялостен подход. Как става – ДЪРЖАВАТА ДЪЛЖИ НА ФИРМИТЕ, ТЕ НА ДОСТАВЧИЦИТЕ, А ДОСТАВЧИЦИТЕ – НА БАНКИТЕ. Аз имам фактура от една от най-големите пътно-строителни компании, която не е платена вече година и половина. Излиза, че с моята малка фирма аз кредитирам голямата, която спонсорира държавата и докато го правя, плащам на банката лихви, защото съм взел кредит.
При катаклизмите, които се случват в цял свят, при ръста на горивата и храните, излизането от кризата ще е бавен процес и хората трябва да разберат, че НИКОГА НЯМА ДА СЕ ВЪРНЕ ОНЗИ БУМ НА СТРОИТЕЛСТВО И ОНАЗИ ЛАКОМИЯ ОТПРЕДИ НЯКОЛКО ГОДИНИ Мисля, че ще е за добро.

– Какво е нужно като антикризисна мярка, за да остане фирмата на пазара?

– Най-важно е да запази ядрото си от хора. Хората, които сега са с мен, са именно ядрото на нашата фирма. Заедно сме от 15 години с някои. Около тях винаги може да се изгради по-голяма структура, когато това стане нужно. На пръв поглед на пазара на труда в строителството в момента има много хора, но естествено НИКОЙ РАБОТОДАТЕЛ НЯМА ДА ОСВОБОДИ КВАЛИФИЦИРАНИТЕ СИ КАДРИ – най-добрите, на които може да разчита. Така че изборът е ограничен до определено ниво кадри. От друга страна, в момент на криза моите електромонтажници и заварчици, например, се научиха и кофраж да правят, и да копаят, ако се наложи, и тухли да носят… Станаха универсални строителни работници, защото са интелигентни и квалифицирани. КОГАТО ЕДИН ЧОВЕК ИМА НИВО НА ИНТЕЛЕКТ НАД СРЕДНОТО, ТОЙ МОЖЕ ДА СЕ НАУЧИ ДА ПРАВИ ВСИЧКО. Това са кадрите на бъдещето, в тях е бъдещето.

– А в кои стопански сфери виждате бъдещето?

– Мисля, че следващите войни ще са за храна и вода. Преди няколко години Христофор Бунарджиев, като откриваше сградата си, даде някои данни, които още помня. Само 2% от земната повърхност е обработваема и тези 2% се топят. България е благословена с 30% обработваема земя на територията си, а не прави нищо, за да я използва рационално. 300 000 БЕЗРАБОТНИ ИМАМЕ, А ЗЕМЯТА ПУСТЕЕ.
В тази посока трябва да се насочи държавата – да субсидира селското стопанство, да мотивира хората да работят, да изнасят на пазара екологично чисти храни от незамърсената ни почва. Мисля, че това са и плановете на ЕС за нас – селско стопанство, туризъм и атомна енергетика – чиста, сигурна, високотехнологична.

– Бихте ли ни партнирали в националния проект на НБП Изпит за кмета, споделяйки с читателите какъв, според Вас, трябва да е кметът на един голям български град, в конкретния случай – следващият кмет на Стара Загора?

– Не се занимавам с политика и абсолютно никой не може да ме накара по какъвто и да е повод да се занимавам. Все пак ИМАМ МНЕНИЕ КАТО ГРАЖДАНИН И ТО Е, ЧЕ НЕ БИВА ДА Е ПРОФЕСОР. Хората са го казали отдавна: Този, който може да прави нещата на практика, ги прави, а който не може – учи останалите. Не бива да се бърка теоретичната подготовка със способността реално да управляваш и да си градоначалник.

– А политиката и бизнесът не Вървят ли ръка за ръка?

– Не приемам тази максима. При честата смяна на властниците, обвързването на един бизнес с който и да е, не води до нищо добро. Е, има и вариант ПАРТИИ ЛЮБИМИ, A3 СЪМ С ТАЗ, КОЯТО Е НА ВЛАСТ, но това не може да е житейски принцип, поне за мен, считам го за житейска безпринципност. Мисля, че политиците се опитват да поставят в своя зависимост бизнеса. Е, има и голям, много голям бизнес, който управлява политици и прави политики, но там нещата са други.

Интервю: вестник Национална бизнес поща



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам