- 13.03.2011
- Posted by: admin
- Category: News
Независимо че горивата поскъпват драстично, очаквам цената на хляба да остане без промяна, поне до май 2011 година, заяви Георги Кършибрадов, експерт, изп. директор на мелница Загоре АД – Стара Загора. От началото на годината хляб с тегло 700 г в региона се търгува средно по около 80 ст.
Това е една нормална цена, на този етап не очаквам промяна. Ако влезе в сила обаче идеята за въвеждане на такса мощност, всички потребители на енергия ще получат нож в гърба, категоричен е Кършибрадов.
Енергоемкостта е свързана с капацитета на дадено производство и разходът е различен за малките и големи фирми, обяснява експертът. Болшинството производства в България са с остарял машинен парк, който е силно енергоемък, в Загоре АД например се използва една десета от капацитета. Ако правя не 2500 хляба, а 6000, цената му ще падне, като същевременно ще ми се увеличи печалбата, но такава вероятност няма, защото хлебопроизво- дителите и фурните не са малко. В Стара Загора от 20 хлебопекарни са останали 4, от мелниците работят само 2, но мелничните мощности като цяло в страната остават 400 пъти по- високи от необходимите. Същото се отнася и за хлебопроизводителите, макар и в по-малка степен, пише вестник Национална бизнес поща.
Подчертавам категорично, че цената на хляба не може да се уговаря. Всеки е заинтересован да продава повече, а за да се случи това, трябва да намали цената му, казва Кършибрадов. Тя зависи от натоварването на мощностите. Цената на насъщния у нас все още остава по-ниска спрямо другите държави от ЕС, макар брашното и газта да стигнаха европейските нива. Икономиите родните производителите калкулират за сметка на работната заплата. Най-голямото разходно перо в мелниците наред със зърното е енергията.
Ако цената на хляба се мръдне заради зърно и горива, моментално ще се увеличи цената и на всички други продукти, обяснява Кършибрадов. Цената на зърното определя цената на всички продукти – мляко, кашкавал, месо… В условията на пазарна икономика държавата, а не различните организации, може и трябва да контролира именно неговата цена. Зърното командва света, заедно с петрола. То е основното и заедно със соя, слънчоглед, рапица, царевица, дава растителния белтък на света, който се превръща в животински.
Населението по света се увеличава, хората искат по- добър живот, а това води до повишено търсене на хранителни продукти. Затова е необходимо производството на зърнени култури да се увеличава, още повече, че някои култури, като рапицата например, намират и друго потребление – за биогорива.
Според Кършибрадов, държавата трябва да увеличи държавния резерв от пшеница, защото някой богат човек, или 2-3 богати фирми могат да се подиграят с цялата държава – да изкупят количеството зърно и да го изнесат. Тогава ще трябва да внасяме, но при внос не се знае какво ще получим – може да е зърно, престояло 4-5 г., обгазвано и със сигурност с останки от хербицид.
Консумацията на хляб в България, според хпебопроизводители, не е намаляла. Преди години се считаше, че българите ядем с 50% повече хляб от европейците, сега се смята, че разликата е 30%.