Пламен Бараков: Гълъбово е без кмет, но хората не трябва да усещат липсата

Пламен Бараков

Гълъбово има надежда, че Брикел ще продължи да съществува, да си плаща данъците и таксите, и гражданите да имат работа там. Това е важен бизнес за региона – дистрибуцията на брикети, най-евтиното гориво за България. Криза се усеща в съпътстващите производства и заради края на мащабното строителство на ТЕЦ Ей И Ес Гълъбово – най-големия обект в България през последните десетилетия, казва инж. Пламен Бараков, зам.-кмет на община Гълъбово.

Инж. Пламен Бараков е втори мандат зам.-кмет на община Гълъбово, в момента е временно изпълняващ длъжността кмет. Държи да се знае, че е щастливо женен с две деца. Преди да се заеме с тази “неблагодарна” работа е бил началник на “Електроразпределение”, подрайон Гълъбово. Готов е отново да се включи в предизборна надпревара в екип с отстранения от длъжност кмет Николай Тонев, но е убеден, че е твърде рано за прогнози.

– Как се управлява, г-н Бараков, община като Гълъбово в безвремието, в което попаднахте, след като кметът Тонев се оказа клиент на прокуратурата?
– И аз съм клиент на прокуратурата, председателката на ОбС – също. Ръководството на община Гълъбово е “организирана престъпна група” с установен състав, сега се изследват извършените “престъпления”. Извън уточнението, управлява се с екип, това важи за коя и да е община. Справяме се дотолкова, че гражданите да не усетят липсата на кмет. Защото основната функция на този пост е да държи връзка с държавната администрация, институции и органи, да работи за привличането на средства и инвестиции (за мен това е основната функция на един кмет) и да ръководи екипа, поставяйки му задачи за изпълнение.
В няколко големи дейности, имам предвид проекти, и по отношение връзката с държавната власт липсата на кмет се усеща в голяма степен. Стараем се населението на общината да не изпитва проблеми с административните услуги. Затова разделям въпроса на две – трудно се управлява без кмет, но с повече усилия гражданите не са лишени от услугите на общинската администрация.

– И какво успяхте да направите за тези почти две години освен новата сграда на общината?
– Всичко мащабно е дълъг инерционен процес. По време на втория мандат председателката на ОбС Янка Петрова и кметът Николай Тонев, и двамата подсъдими, но Тонев – и отстранен, направиха първата копка на сградата, в която се намираме. Проектиране, строителство и довършителни работи успяхме да направим за две години. Твърдя, че няма по-функционална сграда на община в България, защото е проектирана с такава цел, изпълнена в категория “лукс” за строителството, с всички необходими неща, които не се забелязват. Това е високотехнологична сграда – не коментирам асансьори и видео наблюдение, говоря за пожароизвестяване, интернет връзка и вътрешни мрежи. Направено е много за оставащото скрито от погледите.
Имаме амбицията да превърнем един общински имот, отдаден във връзка със строителството на “Ей и Ес”-Гълъбово, в младежки комплекс. Сградата е правена и недовършена в края на 90-те години, но искаме да стане притегателен център за младите хора, защото се намира и близо до стадиона на града. Целта ни е да стане т.г. Имаме финансовия ресурс и амбиция да завършим нещата.

– Как се справихте с възникналите проблеми около инвеститорите в Гълъбово?
– И трудно, и лесно. Трудно, защото това са големи инвеститори, които имат позиции и лостове – не в нерегламентирания смисъл на думата, а дори като правна мисъл, която могат да мобилизират. Лесно, защото когато нещата са поставени на принципна основа, стават. Когато се разбере, че не става дума за друго, а за общински интереси, има официална документация и решения на ОбС, които ще отстояваме – процесът върви бавно и минава през излишни перипетии, но нещата се случват.
Последно е споразумението с Ей И Ес, подписано в края на 2010 г., след което започва мащабна рехабилитация на основната пътна артерия в Гълъбово. Договореността не беше постигната лесно, мнозина се опитваха да извличат дивиденти от споразумението, но съвместната инвестиция с американската фирма е от полза за общината. На този етап единствено неразбран и нерешен остава спорът ни с НЕК относно сервитутните права и общинските имоти, които трябва да заплатят. Имаше питане и в парламента. Обяснението, крайно некоректно, твърдеше, че става дума за лични цели. Решението на ОбС обаче не е за лична цел, а в обществен интерес. И този казус е лесен за нас – когато съседен имот е продаден на една цена, нормално е да настояваме за същата цена и при друга продажба. На каква цена НЕК придобива имоти в Каспичан или Гърмен не ни засяга, цените на имотите при нас бяха и продължават да са близки до исканата стойност.

– С ТЕЦ-а на Христо Ковачки как се развиха нещата, имахте ли отопление през зимата, останаха ли хора без работа след затварянето на мощности?
– Гълъбово имаше парно, ТЕЦ “Брикел” изпълни поетия ангажимент, макар няколко пъти да работиха на един котел – крайно рискова схема, но беше заявено: “Наполовина да останем, Гълъбово ще има парно отопление”. Спазиха го, за което им благодаря. Продължават да изграждат и сероочистващата инсталация по процедурите с МОСВ, затова имаме надежда, че “Брикел” ще продължи да съществува, да си плаща данъците и таксите, и гражданите да имат работа там. Това е важен бизнес за региона – дистрибуцията на брикети, най-евтиното гориво за България.

– На фона на националната безработица Гълъбово как стои? Как ви се отразява икономическата криза?
– Средната безработица за страната по официални данни е 9,78 на сто, а за Гълъбово е 7,15%.
Няма как една община да остане встрани от процесите, но в енергетиката криза няма – няма фалирало предприятие. В съпътстващите производства обаче кризата се усеща. Проблемът е, че при нас тя съвпадна с края на мащабното строителство на “Ей и Ес” – най-големия обект в България през последните десетилетия, по който бяха заети доста хора. Нормално е, като мине пикът, да има спад и в заетостта – това е по-силният фактор, който повлия на нивото на безработицата в района.

– Говори се, че община Гълъбово е уникална в политическо отношение. Обяснете за какво става дума?
– В доста аспекти сме “уникални”. Впечатлени са останалите, че в ОбС на Гълъбово няма нито един съветник от управляващите ГЕРБ и “Атака”. Не членувам в никоя партия и се старая да съм безпристрастен, затова смятам, че липсата на съветници не е поради факта, че тези партии нямат поддръжници. По-скоро проблемът е в качествата на местните им лидери. На местни избори, в сравнително малко населено място хората или те познават лично, или имат впечатления от кандидата като човек. Затова и кампаниите тук трудно оказват влияние. Ако някой не се приема добре или и към него има негативно отношение, каквато и кампания да се направи, обречен е на неуспех.

– Да не би от това, че нямате такива съветници, да идват институционалните атаки към ръководството на Гълъбово?
– Не мога да го твърдя със сигурност, но липсата в ОбС или в управлението на общината на представители на управляващите затруднява комуникациите с централната власт. Колкото до “организираната престъпна група”, съгласен съм, че сме добре организиран екип, но не и престъпна група.

– Какви са прогнозите ви за местните избори наесен?
– Не мога да прогнозирам…

– След толкова свършена работа вашият екип има ли шанс?
– Огромен.

– Защо все пак ударите на “съдбата” се изсипаха върху 9-хилядно градче и община с 16 000 жители?
– Ще отговоря с един странен пример. Имаме общинска фирма “Благоустройство и чистота”, която, като я взехме в началото на първия мандат, беше на загуба. През годините персоналът й е стигал до над 400 човека, голям данъкоплатец, не е към областното данъчно, а е към Пловдив, където са големи данъкоплатци. Управителят на общинската фирма – тя е с лиценз за охрана и звеното й за тази дейност наброяваше към 300 души – охраняваше общински и частни обекти, в изпълнение на моя заповед изпуска един от язовирите в общината. За да няма проблеми, той иска полицай от РПУ с патрулна кола, за да развият крана на една тръба. На въпросния управител на “Благоустройство и чистота” му е повдигнато обвинение, че е “нанесъл щета, като е разбил кран и нанесъл на общинския бюджет щета за над 400 лв.” За тези действия му е повдигнато обвинение по член, предвиждащ до 10 години затвор… След консултация с юристи се оказа, че ако управителят на тази общинска фирма има повдигнато обвинение с наказание от 5 до 10 години, дружеството губи лиценза си за охрана. А веднъж изместен от пазари, завоювани с години, ги губиш автоматично. Ето как действа “съдбата”…

Интервю: вестник Дума



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам