13-годишна роди бебе в Стара Загора

Малолетната Донка Атанасова, родена на 30 септември 1997-а, от ромския квартал край НИГО (между Стара Загора и село Могила) стана майка. Тя е родила бебето Мария по естествен път. Новороденото е с тегло 3 кг и ръст 50 см. Майката нямала брак, но бебето е припознато от баща си, също ром.

Кметът на Могила Минчо Манев поясни пред наш репортер, че тази родилка не се води в регистрите на селото, защото живее с родителите си под наем в обособения ромски квартал. Манев информира за още една рано половоузряла ромка, която е само на 16 години, но вече е родила две деца. Господинка е набор 1995-и, а на 23 февруари т.г. става майка за втори път на малката Гергана.
От Родилното отделение на АГ-клиниката в Стара Загора информираха, че на 9 март чакат да стане майка за първи път в живота си още една тийнейджърка от ромски произход, която е едва на 13 години, пише вестник Старозагорски новини.
Въпреки акселерацията, подобни ранни раждания не са най-доброто нито за майките, нито за бебетата. Обикновено малолетните родилки – до 14 години, и непълнолетните – от 14 до 16 години, са роми. Те не учат и не работят, а грижите падат изцяло на държавата, ако няма баби, които да се грижат за тях в голямата фамилия.
“Не е нормално да станеш майка на 13 години. Това предполага, че полов живот се води поне от година по-рано. Половата зрялост не означава физическа и психическа завършеност на личността. Тези ранни раждания са типични за южните народи и нискоинтелектуалните нации”, коментира един от доайените в гинекологията – д-р Атам Саркисян.
Според него подобен бум на малолетни майки в Стара Загора се наблюдавал в последните години, но е типичен за етноса. Друг въпрос било къде е мястото на многобройните фондации сред ромите, които трябва да ограмотяват полово, сексуално и интелектуално това население.
В световната практика най-младата майка е 9-годишна и е от Индия, сочи статистиката. За България се знае, че са раждали 12-годишни момичета от ромски произход. По българските закони Агенцията за закрила на детето ежедневно получава информация за малолетните родилки, в противен случай докторите се санкционират. Шефката на Агенцията в Стара Загора Валя Бонева съобщи, че работят в отличен синхрон с Родилно и Районна прокуратура. За съжаление тревожно расте броят на малолетни родилки. Само за 2010 г. в Стара Загора те са 130. По закон тези момичета-деца, раждащи деца, получават оценка от Агенцията дали могат сами да гледат детето си, дали семейството им ще помага, или трябва да получат социална закрила – да бъдат настанени в защитено жилище.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам