Промишленото производство бележи ръст през януари

Ръст на промишленото производство

По предварителни данни през януари 2011 г. индексът на промишленото производство, изчислен от сезонно изгладените данни3, нараства с 3.2% в сравнение с декември 2010 г. През януари 2011 г. календарно изгладеният индекс на промишленото производство нараства с 9.3% спрямо съответния месец на 2010 година, съобщи Националният статистически институт.

Месечни изменения
През януари 2011 г. спрямо предходния месец промишленото производство в преработващата промишленост нараства с 18.7%, докато в добивната промишленост и в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ е регистрирано намаление с 1.5%.

По-значителен ръст в преработващата промишленост се наблюдава при производството на метални изделия, без машини и оборудване – с 36.6%, при производството на химични продукти – с 23.4%, при производството на лекарствени вещества и продукти – с 16.4%, при производството на текстил и изделия от текстил, без облекло – с 13.3%, при производството на основни метали – с 13.1%. Спад е регистриран в ремонта и инсталирането на машини и оборудване – с 5.1%.

Годишни изменения
На годишна база увеличение на промишленото производство, изчислено от календарно изгладените данни, е отчетено в преработващата промишленост – с 14.9%, в добивната промишленост – с 13.7%, докато в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ се наблюдава намаление – с 2.7%.

Регистриран е ръст в производството на инвестиционни продукти (27.6%), в производството на продукти за междинно потребление (21.3%), а в производството на енергийни продукти е отчетено намаление (1.0%).

Окончателните данни за декември 2010 г. са публикувани на интернет сайта на НСИ (www.nsi.bg/otrasal.php?otr=3).

1 Данните за януари 2011 г. са предварителни.
2 Месечните индекси на производството измерват измененията в произведената продукция на промишлените предприятия. Тази информация е подходяща за проследяване на текущото икономическо развитие и за краткосрочни прогнози. Индексите не измерват действителното равнище на производството, а оценяват средното изменение на производството между два времеви периода. За оценката на индексите се извършва представително наблюдение на предприятията от промишлеността, като извадката обхваща предприятия, чийто годишен оборот надхвърля 97% от оборота на цялата промишленост. Индексите на промишленото производство се изчисляват при постоянна база 2005 г. чрез претегляне със структурата на добавената стойност по факторни разходи.
3 Сезонното изглаждане е статистически метод за отстраняване на сезонния компонент на времевия ред и е особено подходящ за дългосрочни сравнения на данните.
4 Календарното изглаждане представлява отстраняване на вариациите в месечните данни, дължащи се на различния брой календарни и работни дни в месеците, на националните празници, както и на наличието на екстремни стойности (например, наличието на повече неработни дни през май може да допринесе за спад на производството в някои дейности).
Сезонно и календарно изгладените данни за периода 2000 – 2010 г. са публикувани на интернет сайта на НСИ: (
http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=3).



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам