- 02.03.2011
- Posted by: admin
- Category: News
Министерският съвет прие новата Eнергийна стратегия на Република България до 2020 г., подготвена от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Тя е основополагащ документ на националната политика в сектора, който след одобрение от кабинета се внася за утвърждаване в Народното събрание, съобщиха от пресцентъра на икономическото министерство.
Гарантирането на националната енергийна сигурност е свързано с участието на страната ни в проектите от Южния газов коридор, изграждането на междусистемни газови връзки, разширяването на капацитета за съхранение на природен газ и изграждане на ново газово хранилище.
Новата стратегия бе разработена при пълна прозрачност, интензивен диалог и общи усилия между институциите, бизнеса и научната общност. В него се отбелязва, че реализацията на независим регулиран и конкурентен енергиен пазар е пътят за постигане на дългосрочна конкурентоспособност на икономиката. Това ще се осъществи чрез прозрачно опериране и развитие на мрежите, чрез електроенергийна борса и отделяне на преносните оператори.
С мерките за по-висока енергийна ефективност ще се намали енергоемкостта на българската икономика и ще преодолеят и значимите различия между страната ни и другите държави членки на ЕС, подчерта още министър Трайков. България има амбицията до 2020 г. да намали с 50% енергийната интензивност на брутния си вътрешен продукт, се посочва в стратегията. В това отношение тя предвижда мерки за насърчаване на енергоспестяването както при преобразуването, така и при потреблението на енергия чрез въвеждане на умни мрежи.
Отделено е специално място на подсектора на ВЕИ като елемент от устойчивото развитие на икономиката, както и на ядрената енергия. Националната цел от 16% дял на ВЕИ от общото крайно потребление на енергия ще бъде постигната чрез балансирано въвеждане на тези нови технологии на разумни за потребителя цени.