Мини Марица-изток ЕАД стартира годината с мащабна инвестиционна програма

Мини Марица изток

Инвестиционната програма на Мини Марица изток за 2011 г. е в рамките на 88 212 000 лeва. Тя е част от бизнес-плана на дружеството и е съобразена със собствените възможности за финансиране на инвестиционните намерения на компанията, както и с минно-технологичното развитие на рудниците, предвидените преустройства и заплануваните рехабилитации.

Крайната цел е да се обезпечи нормалното развитие на минните работи за осигуряване на добив от въглища през 2011 г. от порядъка на 27 250 000 т. и съответно разкривка от 94 915 куб.м. Водещо направление в инвестиционната програма на Мини Марица-изток е рехабилитацията на тежкото минно оборудване и строителство на подобекти, свързани с изграждането на претоварен пункт в направление ж.п. гара Трояново – 1 към ТЕЦ – 1, което осигурява доставката на въглища за новата ТЕЦ Ей И Ес – Гълъбово. Проектната обезпеченост на пункта е 96%.
До края на март се очаква да приключи изграждането на друго важно съоръжение – ж.п кантарите в посока новата централа на Ей И Ес.  В мините винаги са били амбициозни по отношение на реализираните инвестиции, защото на практика те са определящи за финансово-икономическото състояние на компанията.

През 2010 г. съгласно първоначалните разчети инвестиционната програма на дружеството е била в размер на 96 428 000 лв. С приемането на актуализираната бизнес-програма от края на месец август миналата година,  инвестиционният план е преразгледано и редуциран до 93 519750 лв. В края на 2010 г. Мини Марица-изток отчита  изпълнение на инвестциионната си програма в размер на 87 607 553 лв., което е 94% от предвидените средства. Вземайки предвид продължителността на  процедурите, съобразени със ЗОП, забавянето по изпълнението като цяло на програмата и прекратяването на определени договори, това е едно добро постижение в края на годината. Практика в”Мини Марица-изток”е в края на първото полугодие да се прави актуализация на приетата инвестиционна програма.По този начин се проследява изпълнението на отделните елементи и се коригират дейностите за постигане на желаните резултати. При необходимост приетата вече инвестиционна програма в размер на 88,2 млн.лв. може да бъде преосмислена. Стремежът на ръководството на мините и на дирекция „Инвестциии” е програмата да бъде изпълнена на 100%.

През  2011 г.  по силата на сключени договори от 2010 г. ще приключи рехабилитацията на двата багера –  Rs 1200 с номера 131, 132 и 238 по електрическата и механичната им част, рехабилитация на абзецер  AS 5000, частична рехабилитация на ел.частта и подмяна на системата за управление на претоварач ВRs 1400, рехабилитация на два багера Rs 2000, и рехабилитация на багер Rs 1301 по част ел. и механична. От особено значение ще бъде въвеждането в експлоатация на една нова подстанция в рудник „Трояново 3”, реконструкцията и рехабилитацията на три подстанции в рудник  „Трояново 1”, „Трояново север” и Трояново 3, както и енергийните обекти за изграждане по договори с ЕБВР в рудник „Трояново север” и „Трояново 3”. Тези инвестиционни обекти ще обезпечат захранването с ел.енергия, необходима за напредване на минните работи и сигурността на доставките за консуматорите. Тъй като тeренът, от който се добиват източномаришките въглища, е изключително сложен от инженерно-геоложка гледна точка, компанията е предвидила достатъчно финансови средства за осигуряване на необходимата устойчивост на бордовете и насипищата. За детайлно проучване на зоните с утежнени геологотектонски условия са предвидени допълнителни сондажни проучвания и провеждане на наблюдения за поява на пукнатини. С данните от тези поручвания и наблюдения ще бъдат избирани най-подходящите технологии за работа в тези зони.

През изминалата година специално за придобиване на поземлени имоти дружеството е усвоило средства от порядъка на 1 575 656 лв., а за купуване на урегулирани поземлени имоти със сгради – 1 157 763 лв. Това са пари, с които реално са осъществени сделки и са придобити имоти пред фронта на минните работи. Има одобрени цени от Съвета на директорите на „Мини Марица-изток” за придобиването на тези имоти. Самата процедура по придобиване на имоти е многостепенна. Пътят, който трябва да се извърви до придобиването на даден поземлен имот минава през няколко етапа. Започва се от оценка на имота, след това на база заявено желание за продажба с нея се запознава потенциалният продавач и след като той  изрази своето съгласие, се пристъпва към приемане на доклад, който трябва да бъде одобрен от Съвета на директорите на дружеството, следва нов доклад до БЕХ и едва тогава започва изпълнението на сделката. Затруднение специалистите срещат и когато един имот има много собственици.

Концесионната площ на „Мини Марица-изток” обхваща четири общини – Раднево, Гълъбово, Нова Загора и Симеоновград. Дружеството осигурява сериозен приток на парични средства към тях. За 12-те месеца на миналата година „Мини Марица-изток” е изплатила близо 13 млн. лева като 30 на сто от тази сума постъпва в бюджетите на четирите общини. През 2011 година сумата ще бъде 50 на сто от концесионното възнаграждение.

Информация: вестник Пари, приложение Клуб Предприемач, Сашка Панайотова

Мини Марица изток ЕАД инвестиции Мини Марица изток ЕАД



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам