Йордан Николов, областен управител на Стара Загора: Безработицата в областта е сред най-ниските

Йордан Николов

Фирмите в региона на Стара Загора се справят успешно с кризата. Нямаше масови съкращения,  икономиката на региона върви добре. Факт е, че през последната година намаляха инвестициите в Старозагорски регион, но се работи за изпълнение на големи инфраструктурни обекти, казва Йордан Николов, областен управител на Стара Загора.

– Г-н Николов, отива ли си кризата от Старозагорска област с края на 2010 г.?

– Изминалата 2010 г. не беше лесна, както за българското правителство, така и за всички общини в страната, защото беше белязана от икономическата криза. При нас обстановката беше трудна, както и в останалите региони на страната. Не беше добро и наследеното от старото правителство. Тройната коалиция съобщи, че ни оставя 2 млрд. лв. бюджетен излишък, но след като се разплатихме, се оказа че имаме дефицит от 6 млрд. лв. Неразплатени задължения в размер на 100 000 лева имаше и в областна администарция Стара Загора.
Като цяло обаче фирмите в региона се справиха успешно с кризата. Нямаше масови съкращения,  икономиката на региона върви добре. Факт е, че през последната година намаляха инвестиците в Старозагорски регион. Убеден съм обаче, че с изграждането на автомагистрала „Тракия”, с успешното реализиране на проекта за изграждане на тунела под Шипка,  икономиката ще се развива с още по-бързи темпове.

– Кои бяха най-успешните инвеститорски проекти в областта през изминалата година?

– Един от големите инвестиционни поректи беше свързан с изграждането на MALL Galleria в Стара Загора. Това беше един съвместен проект на уважаваните старозагорски бизнесмени Евгений Спиров и Спиридон Спиров, съвместно с GTC Bulgaria. Инвестицията надхвърли 50 000 000 евро. Много важни за нашия регион са и направените инвестиции в областта на енергетиката. Не трябва да забравяме, че проектът ТЕЦ Ей И Ес Гълъбово на стойност 1,2 млрд евро всъщност е най-голямата инвестиция на зелено в Югоизточна Европа. Към момента в ТЕЦ Ей И Ес Гълъбово са открити 358 нови работни места. Не по-малко значение за региона имаше инвестиционната програма на Мини Марица-изток ЕАД за 2010 г., която беше в размер на 93,5 млн. лв.  Мини Марица-изток ЕАД спечели приза „Инвеститор на годината” в класацията на Българската минно-геоложка камара за 2010 г. Тук е важно да споменем и успехите на най-голямата топлоелектрическа централа у нас – ТЕЦ Марица Изток 2. Още през 2009 г. централата започна един от най-големите проекти в българската енергетика – рехабилитация на блокове от 1 до 6 и изграждане на сероочистващи инсталации за блокове 1, 2, 3 и 4. Проектът е на стойност 226 млн.евро, от които 191 мл.евро са осигурени от Японската банка за международно сътрудничество чрез държавно гарантиран заем, а останалите 35 млн. евро са чрез финансиране от Булбанк. Голямо значение за областта ни има и инвестицията в изграждането на вятърен парк „Ветроком” край Казанлък. Инвестицията е на Ветроком ЕООД – българско дружество, придобито от Алпик АГ, водеща енергийна компания в Швейцария. Тази инвестиция  надхвърли  164,2 млн.лв.

– Притиска ли ни безработицата в региона?

– В края на 2010 г. Старозагорска област излезе на второ място в страната по ниска безработица. Регистрираните безработни в областта са 6,93%. С по-ниска безработица е само Габровска област, без да се смята столицата София. По този показател изпреварваме областите Варна и Бургас, които в предходните години твърдо ни изместваха на четвърто място. Най-висока остава безработицата в Николаево и Братя Даскалови – съответно 22,92% и 20,02%.

– На какъв етап са изграждането на втора лента на подхода към автомагистрала Тракия и проекта за изграждане на тунела под Шипка?

– Искрено се надявам втората лента на подхода към АМ Тракия да бъде факт до края на годината. В агенция „Пътна инфраструктура” има лека актуализация на проекта, приет преди три години. Скоро ще бъде приет парцеларния план, оттам нататък предстои оценка на имотите по магистралата и отчуждаване. Считам, че до края на следващата година ще бъде ясно по коя програма ще бъде инвестиран и тунела под Шипка. ЕС е на мнение, че този обект трябва да бъде финансиран, защото е стратегически, както за България, така и за връзката с другите държави. Проектът за тунел под Шипка е приоритет на Правителството и Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Създаден е работен проект, междуведомствена работна група и комитет по наблюдение на дейността й, приета е план карта за осъществяване на всички процедури, свързани с устройството на планиране.

– Кои ще бъдат акцентите в работата ви като областен управител през тази година?

– За мен ще бъде приоритет всичко, което е свързано с политиката на правителството. Ще се стремя  да завършим успешно проектите в областна администрация по програма „Административен капацитет”. Приоритет за мен и през следващата година ще бъде работата с общините, ще следя внимателно и работата на общинските съвети в региона.

Интервюто е публикувано във вестник Пари



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам