Закъсняват лекарствата на пациенти с редки болести

Родители на деца с редки болести се опасяват, че пак ще закъснее обещаното и гласувано най-сетне лечение. Съгласно положителните промени в начина на отпускане на лекарства, новата процедура влиза в сила от 1 март, тоест след 6 дни, пресмятат потърпевши майки от Стара Загора.

“Вече трябваше да са готови критериите, по които пациентите ще кандидатстват за лечението си, и едва след това да се направят изискваните медицински изследвания. Те се прилагат към молбата до НЗОК, която до месец ще оповести решението дали отпуска медикаментите. Това обаче не е сторено до 20 февруари т.г.”, безпокоят се семействата на пациенти с редки болести, пише вестник Старозагорски новини.
Очевидно процедурата няма да се вмести в оставащите 5-6 дни, а това автоматично обрича болните с тежката диагноза сами да си осигуряват скъпите лекарства. Проблемът е изключително сериозен, защото уврежданията без лекарства са необратими и дори фатални, обясняват джипита. По ирония на съдбата европейският ден, в който се отбелязва Денят на хората с редки болести, е 28 февруари, а България ще го чества за четвърти път. Уви, най-големия си подарък – животоспасяващи лекарства, тези болни няма да получат. В България те са около 400 000 души, основно деца. По-голямата част от заболяванията са с генетичен произход, често са животозастрашаващи, инвалидизиращи и хронични. За разлика от останалите пациенти с хронични здравословни проблеми, хората с редки болести нямат същия достъп до диагностика и лечение. Една от причините е, че лекарите не са достатъчно запознати с редките заболявания, не са виждали такива случаи в практиката си и затова не успяват да реагират адекватно. А късната диагностика и закъснялото лечение често са фатални.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам