Галерия в градския парк на Стара Загора

Петър Бакърджиев стара загора

Двама старозагорци – Петер Митев и арх. Петър Бакърджиев, предлагат идеен проект – Следа, чиято цел е да се съхрани паметта за хората, творили в Стара Загора, и записали имената си в националната духовност и култура. Той е обсъден и приет от Общо събрание на клуб Форум. Каква е идеята, разказва нейният автор Петер Митев.

Пришълецът в града ни заключва колата си на паркинга и бърза към градската градина. Още от главната улица се виждат бронзовите фигури на Кирил Христов, Гео Милев и Николай Лилиев. На пейка под сенчестия кестен, насред скучната довчера главна алея, Веселин Ханчев обяснява нещо на младите Жеко Христов, Рашко Стойков, Стойчо Стойчев и Михаил Берберов. На площадката, която някои старозагорци още помнят като обиталище на старите улични фотографи, усмихнато позират пред обектива Христина Морфова, Мара Шопова и маестро Димитър Димитров. Пред триног статив размахва четка Димитър Караджов, а до него спорят Антон Митов и Димитър Гюдженов. Но като че ли най-много хора са се събрали в разширението на алеята, където наблюдават епична битка на табла между Иван Мирчев и Иван Хаджихристов, както някога в кафенето пред джамията. Между дърветата се мяркат фигурите на Христо Кацаров и бащата на българската научна фантастика Георги Илиев…
Градината, приютила безсмъртните старозагорци – без пиедестали, не в монументална застиналост и нечовешка скованост, а в естествена ситуация и среда – ще бъде достъпна за най-мощното сетиво – зрението, а нейната уникалност бързо ще й осигури христоматийна популярност, смятат авторите.Според тях, освен почит и признание към творците, осъществяването на проекта ще има и образователен ефект.

Истинско чудо е откриването на млад старозагорец с елементарно познание за което и да е било от посочените имена, смятат двамата. Настоящият проект, освен с другите си значения, се нагърбва и със задачата да запълни празнините, зейнали в резултат на безхаберие в семейство и училище. Освен това, с реализацията му ще бъде направена и решителна крачка към превръщането на парка в уникална галерия, в която на всяка крачка те дебнат визуални изненади и срещи със света на изящното!

Зад реализацията трябва да застане целият град. Главната тежест, разбира се, трябва да се поеме от Общината – за да организира и осигури целия процес, от Групата на художниците – за да осигурят чрез един или поредица от пленери и конкурси проектите и изпълнението на скулптурните фигури, от Регионалния исторически музей, от Градската художествена галерия, от Регионалната библиотека „Захарий Княжески” и, разбира се, институциите и организациите, които ще подпомогнат финансово за осъществяването му. В случай на бюджетно затруднение той може да бъде осъществяван и на етапи, па били те и по една фигура годишно.

Настоящото изложение не бива да се възприема като работен проект, а само като негов предтеча. След получаването на необходимата подкрепа, след допълнително изследване и получаване на очакваните препоръки както относно неговото съдържание – обекти и места за експониране, така и за начини и лостове за реализация, е наложително изработването на завършен работен проект. Той ще съдържа конкретно определяне на обектите, приложения с тяхната визуализация и адаптирането им към съществуващата паркова среда, бюджет, етапност и всичко, което е необходимо за пристъпване към осъществяване.

Информация: вестник Новината



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам