Д-р Прокопий Андреев – пионерът на кръвопреливането у нас

Може би никъде в старозагорските здравни институции няма да видим портрета на хирурга д-р Прокопий Андреев, освен в юбилейната книга за 100-годишнината от създаването на старозагорската болница, но тази динамична личност е впечатлила писателя Димитър Ангелов, който го взема за прототип на своя герой хирург в романа си „На живот и смърт”, след време и филмиран.

Може би в Стара Загора няма улица с името на д-р Прокопий Андреев. Може би в историографията по медицина и здравеопазване има доста оскъдни биографични данни за него. За съжаление, той самият не е оставил публикации, научни разработки, свитъци с лекции, не е бил от гилдията на научнопреподавателския състав на Медицинския факултет. Бил е просто влюбен в професията си хирург практик. Добър хирург“.

Това пише доц. д-р Маруся Петкова, като искрено се надява да предизвика интереса на обществеността към една личност, отдадена на хуманната си професия и на здравето на старозагорци.
“Новината“ публикува на 26 август м. г. очерка на доц. Петкова, като тогава редакцията се обърна с предложение към Общинския съвет, че не е късно този забравен достоен старозагорец да получи нужното признание. Досега обаче няма отзвук.

Тази седмица се навръшват 110 години от рождението и 60 години от смъртта на д-р Прокопий Андреев. Със съдействието на неговия син – уважавания съдов хирург доц. д-р Андрея Андреев, дълги години завеждащ катедра в Медицинския факултет на Тракийския университет, сега конкултант в МБАЛ “Св. Иван Рилски“, припомняме някои факти от биографията на д-р Прокопий Андреев.

Роден е на 13.02.1901 г. в с. Долно Паничерево, Старозагорско, в семейството на учител. Макар и финансово притеснен, следва медицина в Грац (Австрия), Мюнхен (Германия) и Виена (Австрия), където завършва с отличие, като сменя универститетите по финансови причини (хиперинфлация, принуден да се издържа с допълнителна работа и колети от България). Следва краткотрайно стажуване в хирургическа клиника във Виена при световния майстор проф. Финстерер, която напуска също по финансови причини, въпреки че му е предложена аспирантура. След като се завръща в България, д-р Прокопий Андреев стажува в Александровска болница през 1927 г., където се запознава с д-р Рачо Ангелов. В периода 1928-1934 г. е на държавна служба като младши и старши ординатор по хирургия в болниците в Шумен (1 г.) и в Стара Загора (5 г.). Уволнен като „свободомислещ” по ЗЗД, през 1934 г. д-р Андреев с помощта на кредитори изгражда елитна частна хирургична болница в Стара Загора на ул. „Колю Ганчев“ 57 (до Алана).
Цели 13 години болницата функционира перфектно, ръководена от доктора, който е и главен хирург, патоанатом, медицински и финансов директор, с помощта на съпругата си и на баща си, с персонал само от 1 лекар асистент, 2 сестри и 2 санитари. През цялото време тази болница не само е била на печалба и напълно изплатена, но и спечелва славата на водещо хирургично заведение в Южна България. В този период д-р Андреев е поканен за главен асистент в Александровска болница, но той отказва. Като специалист хирург, той проявява изключителни качества, оперирайки успешно в областта на коремната хирургия, ортопедията и травматологията, неврохирургията, гръдната и лицево-челюстната хирургия. Владеещ перфектно немски език, следящ непрекъснато немските хирургични издания, снабдяван с най-добрия за времето си инструментариум на Ескулап и разчитащ на добра немска лаборатория, д-р Прокопий Андреев внедрява съвременната резекционна хирургия на стомаха и щитовидната жлеза, и за кратко време става най-търсеният хирург в Югоизточна България. Негови колеги, идвали да се усъвършенстват при него, са изразявали възхищението си от неговия професионализъм.
Не случайно по цели нощи пациенти от околността са виждани да спят в каруците си, за да се доредят да бъдат приети и прегледани от него – хирурга, за който се говорело, че „ако той не може да помогне, то и Бог не може”. Последното е цитат от книгата на Владимир Голев „Всичко отначало”, в която авторът описва няколко куриозни случаи на успешни спешни операции, извършени в неимоверно тежка обстановка.
Легендарен е случаят, когато шефът на полицията в Стара Загора идва да арестува доктора, заподозрян в „антидържавна дейност”, но стигайки пред вратата на болницата, се връща обратно, съзнавайки, че не може да сложи белезници на човека, спасил неговия живот, на хирурга, на когото в нужда биха разчитали и неговите деца, и роднини. Тази случка е описана в романа „На живот и смърт” от Д. Ангелов, по който бе сниман и филм, чийто прототип, по думите на автора, е д-р Андреев.  
Но идва 1947 г. и влиза в сила комунистическият закон ЗНЕГС, по силата на който се национализират големите частни предприятия, включително частните болници. Една септемврийска сутрин чиновник и милиционер идват „да конфискуват” болницата на незаконно забогателия хирург. И макар че не успяват веднага, след седмица тежко въоръжени милиционери изгонват на улицата доктора и неговото семейство. Така „народната власт” направи това, което полицията не посмя да стори.
Не след дълго д-р Прокопий Андреев, огорчен и напълно обезверен, влиза в конфликт с местните здравни администратори и след като е отдал 25 от най-добрите си години на здравеопазването в Стара Загора, се разделя с прегърналите новата власт свои приятели в родния си град. Разболява се, пенсионира се по болест в края на 1953 г., лекува се при свой колега в чужбина и след продължително и тежко боледуване умира на 16.08.1961 г. в дома си в София.

Отдаден изцяло на своята професия и на семейството си, блестящият хирург и баща на три момчета д-р Прокопий Андреев не намира време и сили да остави писмени свидетелства за своята перфектна професионална дейност, с изключение на няколко кратки съобщения в немски специализирани списания. Талантливият провинциален хирург обаче е първият български лекар, имал куража и професионалните умения да извърши директно кръвопреливане с апарат на Цанк в далечната 1930 г. в държавната болница в Стара Загора. И още – като активен член на БЛС, д-р Прокопий Андреев е избран да ръководи последния конгрес на съюза през 1948 г. в София. Дори само заради това името му не бива да се забравя.

Информация: вестник Новината



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам