73-годишен жител на с. Змейово е майстор на писани каруци

Начо Янакиев

Начо Янакиев от старозагорското село Змейово е сред малцината останали живи майстори на писани каруци у нас. Жизненият 73-грдишен кореняк змейовец започнал да се посвещава в трудния занаят едва 16-годишен. Оттогава и до днес той е един от ненадминатите майстори на дървени четириколки.

Негови каруци се търкалят по всички краища на родината. Само в гоцеделчевското Садово и региона са над 40.
Още докато бил ученик, Начо Янакиев често надничал в двора на съседа Атанас, който бил известен в региона майстор на каруци. Прихванал от сръчността и фантазията на учителя си и не се отказал от тази си любов, дори когато през 1959 г. започнал работата по строежите в големия град. Пенсионирал се като строител, но не се отказал от работата в малката работилница в двора на селската си къща, пише вестник Национална бизнес поща.

Отдавна занаятът на усмихнатия и ведър змейовец е повече атракция, отколкото доходоносно занимание. От много време не прави каруци за нуждите на населението, а само за удоволствие или пък за хора, които украсяват с тях просторните дворове на вилите си. Пак за украса са и киприте малки каручки, които естети пълнят със саксии с цветя и превръщат в китни градинки. Малко са майсторите, чиито произведения могат да си съперничат с тези на бай Начо. И аз не знам колко останахме в България. Изгубих им дирята, този си отишъл, онзи си отишъл, в Старозагорско вече със сигурност няма други, обяснява той.

Истинската каруца е с дървени колелета, не с гумени, те са тежки, не ги харесвам. Прави се от твърдо дърво. Най-хубавите са от бук, може и от дъб, орех, акация, открехва тайните на занаята майсторът. Занаятът е труден, особено ако всичко се прави на ръка, казва змейовецът. Той например, сам кове металните части на своите каруци. Сам ги и боядисва. Шари се с различни цветове, да греят. В шаренето работата е като свободното съчинение в училище, каквото те напира отвътре, това правиш, казва бай Начо.
Освен с майсторене на малки и големи каручки, той запълва деня си и с много четене. Обичам книгите, особено историческите, казва възрастният мъж, на чието шкафче до леглото лежи поредната научна книга за историята на България.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам