Ще строят нови къщи за децата с увреждания

Община Стара Загора започва проектиране на три нови къщи за центрове за деинституционализация на детските социални заведения в старозагорските села Петрово и Сладък кладенец, съобщи зам.-кметът проф. Димитър Динев.- Те ще бъдат разположени на три места в града. Според изискването на Европейския съюз абсолютно задължително е да бъде ново строителство. Сега се търсят свободни общински парцели, върху които да бъдат разположени тези сгради.

Ако има съществуващи общински жилища в лошо състояние, сме склонни да съборим някои от тях, което ще стане част от проектите, за да направим съвсем нови и образцови заведения за деца. До 20 януари трябва да има пълна яснота къде ще бъдат разположени, пише вестник Старозагорски новини.
Докато защитените жилища могат да бъдат устройвани и в реконструирани сгради, за тези центрове за настаняване от семеен тип изискванията са за ново строителство. Има и специални нормативи, според които всяко дете настанено в тях трябва да разполага с 9 кв.м в спалнята, по 6 кв.м в хола, в кухнята и пр. Предвиждат се специални битови условия за потребностите на децата със специфични нужди. Внимание е отделено на възпитателите и медицинските лица, които денонощно ще присъстват там.
В трите къщи ще бъдат настанени между 36 и 40 деца. В една къща е допустимо да живеят до 12 деца плюс 2 резерви. Целта е многото деца, които сега живеят в домовете, да бъдат изкарани от там и да бъдат настанени в подобни жилища. Понастоящем в тези домове има повече ползватели отколкото е капацитетът на трите къщи. Тук обаче има деца от цялата страна. Политиката на държавата е всяка община да “прибере” своите деца от този контингент. Във връзка с това е направено проучване от Агенцията за закрила на детето. Установено е, че този капацитет е достатъчен за старозагорските деца. Такива домове ще се строят в Казанлък, Чирпан и др. С подобна позиция са 44 общини в страната. Срокът за реализация е 2-годишен, но настояването на правителството е той да бъде съкратен. До м. юни 2011 г. трябва да има готови проекти, уточнени терени, решение на Общинския съвет и веднага след това да се пристъпи към избор на фирми изпълнителки.
По този повод в проектобюджета на общината се предвиждат 50 000 лева, за да се възложи проектирането, но хонорарът става част от проекта и ще се възстанови. До юни месец трябва да има издадени строителните разрешения.
Парите за тази дейност – проектиране, строителство, обзавеждане и пр. са изцяло от Европейския съюз.
Изискванията към парцелите са изключително високи – на 15 минути пеша от мястото на къщата да няма бар, дискотека и други подобни места, които да привличат децата, и в същото време да не са в крайградски райони. На заседание в Министерския съвет представителите на общините са възразили, че това е невъзможно. В този смисъл тези изисквания са станали препоръчителни.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам